Dom i Ogród

Szybkie i bezpieczne oczyszczanie wody basenowej – co wybrać?

Szybkie i bezpieczne oczyszczanie wody basenowej – co wybrać?

Woda basenowa powinna być regularnie czyszczona, a sam zbiornik systematycznie poddawany konserwacji. W ten sposób zyskać można pewność, że użytkowanie akwenu pozostanie bezpieczne oraz higieniczne. Wody kąpielowej nie trzeba nieustannie wymieniać na świeżo, ponieważ jest to nieekologiczne i mało ekonomiczne. Lepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie odpowiednich środków, akcesoriów i urządzeń, pozwalających na skuteczne oraz efektywne utrzymanie basenu w dobrym stanie.

Oczyszczanie wody kąpielowej

Każdy właściciel basenu ogrodowego powinien dysponować podstawowymi akcesoriami, które pozwolą mu na regularne przeprowadzanie oczyszczania. W ten sposób zachować można czystą, przejrzystą i klarowną wodę kąpielową przez cały sezon. Warto przede wszystkim zaopatrzyć się w odpowiedni kij teleskopowy z siatką, który pozwoli na wyłowienie większych zanieczyszczeń. Aby natomiast utrzymać w higienicznym stanie dno i ściany zbiornika, najlepiej zainwestować w odkurzacz basenowy. Urządzenie to bardzo efektywnie zasysa brud, który osadza się na niecce. W oczyszczaniu wody basenowej kluczową rolę odgrywają środki chemiczne, występujące w wielu rodzajach. Zastosowanie tych produktów zabezpiecza środowisko zbiornika przed rozwojem grzybów, bakterii czy drobnoustrojów. Chemia basenowa pozwala też na usunięcie niebezpiecznych dla zdrowia glonów, które mogą namnażać się w wodzie.

Dezynfekcja wody kąpielowej

W przypadku wody basenowej, najlepszym rozwiązaniem jest dezynfekcja metodą chlorową i tlenową. Obecnie środki przeznaczone do jej przeprowadzenia najczęściej stosuje się w formie tabletek, płynu lub granulatu, których użytkowanie jest bardzo łatwe. Szczególnie przydatnym rozwiązaniem okazuje się automat dozujący chemię do basenu, czyli prosty w obsłudze system dozująco-pomiarowy. Urządzenia te pozwalają na kontrolowanie wielu parametrów wody kąpielowej, na podstawie ustawionych wartości progowych. Automaty dysponują mikroprocesorami, które po przeprowadzeniu analizy automatycznie dozują chemię w razie potrzeby. Na uzdatnianie metodą chlorową i tlenową pozwala m.in. chemia do basenu Rainbow, zapewniająca stuprocentową pewność bezpiecznego użytkowania zbiornika.

Zbijanie nieczystości z wody basenowej

Chemia do basenu to nie tylko preparaty uzdatniające, ale również środki pozwalające na fizyczne wyeliminowanie różnych nieczystości. Na szczególną uwagę zasługują koagulanty, które wspomagają pracę filtrów. Ze względu na trudności z efektywnym przefiltrowaniem mikroskopijnych nieczystości, konieczne jest chemiczne połączenie drobin w większe bryłki. Po zastosowaniu koagulantu, ulegają one łatwemu zatrzymaniu w filtrze i mogą zostać w całości wypłukane. Z pomocą tych środków zanieczyszczenia da się rozproszyć, co eliminuje zjawisko zmętnienia wody. Pod tym względem bardzo dobrze wypada chemia do basenu Bayrol, zwłaszcza w połączeniu z dezynfekcją aktywnym tlenem. W usuwaniu nieczystości pomocne okazują się także uniwersalne preparaty myjące, pozwalające na utrzymanie higieny rynny przelewowej, obrzeży zbiornika czy linii wody. Środki te zwalczają m.in. brud, tłuszcz i osad wapienny, a na dodatek mogą być stosowane niezależnie od rodzaju materiału niecki. Preparaty myjące na długo przylegają do powierzchni, skutecznie wnikając w zagłębienia oraz pory.

Usuwanie glonów z wody kąpielowej

Chemia do basenu ogrodowego to również środki, które pozwalają na usuwanie glonów. Mikroorganizmy te stanowią pożywkę dla grzybów i bakterii, a ich obecność może być bardzo niebezpieczna dla zdrowia użytkowników akwenu. Antyglony to preparaty, które przeciwdziałają rozwojowi tych bytów przez zarodniki, nieczystości w powietrzu i suche formy przetrwalnikowe. Taka chemia basenowa zapobiega przed rozpowszechnieniem i namnażaniem się glonów, chroniąc ściany, dno czy schody basenu. Środki te eliminują też nieestetyczne osady i narosty, które często wnikają w fugi i doprowadzają do ich barwienia. Rozrost glonów najmocniej hamują związki amonowe, dodatkowo podnosząc klarowność wody.

Similar Posts