Dom i Ogród

Ogrodzenie – czym się kierować przy wyborze?

Ogrodzenie to jeden z elementów, których nie powinno zabraknąć, jeśli chcemy, aby na naszej posesji było zawsze bezpiecznie. Obok swojej podstawowej funkcji pełni jednak szereg innych zadań, które mogą być dla nas bardziej lub mniej istotne. Poznaj kilka rodzajów ogrodzenia i zobacz, które z nich najlepiej pasuje do Ciebie i Twojego domu.

Kupujemy ogrodzenie – od czego zacząć?

Zanim zdecydujemy się na konkretny rodzaj ogrodzenia, trzeba zastanowić się nad jego rolą. Czy ma jedynie wyznaczać działkę, odgradzać od ulicy, czy może zapewniać izolację przed ruchliwym chodnikiem lub wzrokiem sąsiadów? Jeśli już wiemy, co właściwie chcemy osiągnąć, można zacząć rozglądać się za upragnionym materiałem. Ogrodzenie domu może być bowiem wykonane wyłącznie z siatki osadzonej na słupkach, co jest najtańszą z możliwych opcji. Znacznie bardziej trwałe są jednak metalowe przęsła, które można kupić w rozmaitych konfiguracjach zarówno pod kątem wysokości, szerokości, jak i odległości poszczególnych elementów. Gotowe przęsła to najszybsza z dostępnych metod, dlatego wcale nie dziwi fakt, że są najczęściej wybieranym rozwiązaniem.

Oprócz żeliwnych, malowanych proszkowo gotowców niezwykle efektownie prezentują się również panele z tworzyw sztucznych imitujących drewno, które spotkać można w różnych konfiguracjach – w układzie poziomym, pionowym lub z oryginalnymi, nieregularnymi zdobieniami. W zależności od przerw pomiędzy sztachetami do dyspozycji mamy ażurowe przęsła, przez które bez problemu wpada światło lub przeciwnie – prawie całkowicie pełne propozycje, które umiejętnie kryją to, co się za nimi dzieje

Ogrodzenie – co jeszcze warto wiedzieć?

Materiał, jaki wybierzemy, ma znaczenie nie tylko pod względem estetyki. Przez to, że ogrodzenie domu jest narażone na opady deszczu i śniegu, mróz, czy promieniowanie słoneczne, powinno być regularnie doglądane. Konieczna jest odpowiednia pielęgnacja, dostosowana do tworzywa. Jeśli postawiliśmy na drewno, konieczna będzie systematyczna impregnacja, która wzmacnia sztachety oraz chroni je przed niszczeniem i szkodnikami. W przypadku ogrodzeń metalowych należy zadbać o to, aby przęsła były zabezpieczone przed powstawaniem korozji. Łuszcząca się farba nie tylko nie wygląda dobrze, ale też prowadzi do powstawania rdzy.

Samo ogrodzenie domu to nie wszystko. Nie można pominąć także kwestii furtki wejściowej, czy bramy garażowej. Ważne, by znajdowały się w wygodnym (z punktu widzenia komunikacji między drogą a drzwiami wejściowymi) miejscu, aby móc sprawnie się przemieszczać.

 

Similar Posts