Dom i Ogród

Agrotkanina czy agrowłóknina, a może warto z nich zrezygnować? My znamy odpowiedź!

Agrotkanina czy agrowłóknina, a może warto z nich zrezygnować? My znamy odpowiedź!

Każdemu początkującemu ogrodnikowi, który zakłada swój przydomowy ogródek bardzo zależy na estetyce, a dodatkowo ograniczeniu pojawiania się chwastów wokół rabat, które skutecznie odbierają im składniki odżywcze i prowadzą do marnienia roślin. Dlatego szuka odpowiedniej ochrony, która jednocześnie sprawi, że ilość pojawiających się chwastów zostanie maksymalnie zniwelowana. Do wyboru są dwa materiały: maty ściółkujące i agrowłókniny. Które będą lepszym rozwiązaniem? Warto się przekonać.

Agrowłóknina – doskonała jako tkanina okrywowa i ściółkująca

Warto wiedzieć, że jest wiele rodzajów agrowłóknin, które mogą być przeznaczone albo do okrywania roślin albo do ściółkowania. Najczęściej białe agrowłókniny to materiały okrywowe, którymi zasłania się choćby związane trawy ozdobne czy krzewy, które nie są zimozielone. Są także agrowłókniny brązowe, czarne i zielone i te przeznaczone są do ściółkowania. Agrowłóknina może zabezpieczać przed szkodnikami, chorobami grzybowymi i rzecz jasna chwastami. Jest przepuszczalna dla wody i składników odżywczych dlatego nie ogranicza w żaden sposób wegetacji roślin. Posiada stabilizator UV, czyli chroni przed szkodliwym działaniem promieniowania słonecznego. Dobrze nadaje się pod uprawy warzyw i owoców, np. truskawek. Podobnie jak agrotkanina wykonana jest z włókien polipropylenowych, ale ma bardziej nieregularną strukturę.

Agrotkanina – poznaj charakterystykę mocnej maty ściółkującej

Przede wszystkim agrotkanina jest mocniejsza i bardziej zwarta od agrowłókniny. Może mieć również większą gramaturę. Przez to uznawana jest za materiał, który może służyć jako ochrona roślin w ogrodzie przez wiele lat. Podobnie jak agrowłóknina posiada stabilizator UV. Świetnie nadaje się do ściółkowania wokół drzewek i krzewów ozdobnych. Spełnia swoje zadanie w kwestii ograniczenia pojawiania się chwastów. Dzięki temu nie trzeba sięgać po szkodliwe herbicydy. Jest to ważne zwłaszcza w przypadku upraw owoców i warzyw. W jej przypadku robi się małe nacięcia, co sprawia, że możliwość pojawienia się chwastów zostaje znacząco ograniczona. Oczywiście trzeba uważać z wysypywaniem kory na taki materiał ściółkujący. Nasiona które zostaną przywiane mogą zacząć na niej kiełkować, a usunięcie chwastów z agrotkaniny jest bardzo trudne, gdyż właściwie bez jej usunięcia nie można dostać się do korzeni niechcianych roślin zachwaszczających nasadzenia. Na szczęście możliwe jest zdjęcie agrotkaniny bez jej uszkodzenia, choć oczywiście nasadzenia mogą na tym ucierpieć. Aby móc bez przeszkód zdjąć materiał ściółkujący nie należy mocować go na kotwach, a szpilkach, które łatwiej jest usunąć. Istotne znaczenie ma gramatura, jaką posiada agrotkanina – w sklepie euroogrod.com.pl można znaleźć maty o różnej wielkości i gramaturze.

Kiedy nie stosować agrotkaniny ani agrowłókniny?

Przede wszystkim należy wiedzieć, że mimo że agrotkaniny mają na powierzchni linie ułatwiające wykonanie nacięć nożykiem gazowym to nie mogą być one zbyt duże. To powodowałoby, że chwasty bez problemu znalazłyby miejsce do wzrostu. To samo tyczy się agrowłókniny. W przypadku niektórych roślin, które się przebijają przez warstwę gleby bądź też rozrastające się za pomocą rozłogów i odrostów korzeniowych nie jest możliwe zastosowanie takich materiałów. Zatem rośliny cebulowe, jednoroczne, okrywowe nie mogą być sadzone w matach ściółkujących. W ich przypadku należy stosować jedynie ochronę w postaci, kory, czy też torfu. W takim przypadku rośliny mogą bez przeszkód się rozwijać i trzeba liczyć się z koniecznością walki z chwastami metodą tradycyjną, czyli ręcznie bądź środkami ochrony roślin. Agrowłókniny bądź agrotkaniny nadają się pod uprawy warzyw i owoców, bądź dla ochrony drzewek i krzewów ozdobnych, jednak trzeba pamiętać, by nie uciskały ani pni ani gałęzi.

Jaki materiał zastosować na skarpy?

Szczególnie trudne jest zakładanie ogrodu na skarpach. Tu najczęściej stosuje się kamienie ozdobne. Dlatego warto wybrać agrowłókninę, z której materiał ozdobny i ochronny nie będzie się zsuwał. W przypadku gdy stosowane są ostre grysy lepiej sprawdzi się mocniejsza i trwalsza agrotkanina.

Kiedy chcemy zadbać o swój ogródek i planujemy wysypywanie kamieni ozdobnych czy żwiru to zastosowanie mat ściółkujących jak najbardziej ma sens. W ten sposób można ochronić także niektóre nasadzenia przed rozwojem chwastów. Jeśli sugerujemy się ceną, to oczywiście agrowłóknina jest tańsza. Natomiast gdy czynnikiem decydującym jest trwałość bardziej polecana jest agrotkanina.

Similar Posts