Porady

Dom parterowy, z użytkowym poddaszem, czy piętrowy?

Dom parterowy, z użytkowym poddaszem, czy piętrowy?

W ostatnich latach dużą popularnością cieszą się projekty budynków parterowych, w tym niewielkich, odpowiednich między innymi dla osób starszych. Wciąż jednak najpopularniejsze są domy z użytkowym poddaszem, w którym pod przytulnymi skosami dachu projektuje się zwykle sypialnie. Domy piętrowe natomiast pozwalają w pełni skorzystać z kolejnej kondygnacji budynku, oferując dużą ilość przestrzeni użytkowej.

Zalety i wady projektów parterowych

Bardzo często wymienianą zaletą w przypadku projektów domów parterowych jest szybki czas ich realizacji. Takie budynki to konieczność postawienia wyłącznie jednej kondygnacji, w dodatku nieobowiązkowy w jej przypadku jest nawet strop. Z drugiej strony szybka budowa potrafi dużo kosztować – w tym przypadku wysokie koszty mogą wiązać się z koniecznością stworzenia szerszych fundamentów i dachu, niż miałoby to miejsce w przypadku budynku piętrowego o tej samej powierzchni.

Projekty domów parterowych zachwycają swoją elegancją nawet wśród nowoczesnych propozycji z piętrem lub poddaszem. Często są one wybierane przez rodziny, w których ktoś z domowników ma ograniczone możliwości poruszania się, albo przy małych dzieci, które ze względów bezpieczeństwa nie powinny samodzielnie korzystać ze schodów. Gotowe projekty obejrzeć można pod adresem https://new-house.com.pl/projekty-domow.

Poddasze czy piętro – co sprawdza się lepiej?

Poddasze użytkowe jest nieco tańsze w budowie niż wykonanie całego piętra. Niższe koszty wiążą się jednak z pewnymi ograniczeniami, którymi w tym wypadku okazują się głównie skosy w pomieszczeniach. Zmniejszają one kubaturę pokoi i, chociaż mogą wyglądać naprawdę przytulnie, wymagają ich rozsądnej organizacji. Decydując się na budowę poddasza, trzeba pamiętać także o tym, że skosy w pomieszczeniach na piętrze oznaczają konieczność montażu okien dachowych.

Realizacje projektów domów piętrowych, których przykłady zobaczyć można na stronie https://new-house.com.pl/realizacje, to idealne rozwiązanie dla dużych rodzin i ludzi, którzy cenią sobie przestrzeń. Piętrowy dom o naprawdę sporej powierzchni użytkowej może zostać z powodzeniem postawiony nawet na niewielkiej działce. Choć koszty jego budowy i utrzymania będą nieco wyższe niż w przypadku domów z poddaszem, kubatura pomieszczeń na piętrze nie jest w żaden sposób ograniczana.

Nie każda rodzina będzie potrzebowała takiego samego domu. Podczas gdy jedna będzie czuć się cudownie w przestronnym piętrowym domu z wieloma sypialniami, inna lepiej odnajdzie się w niewielkim budynku z poddaszem. Nie bez powodu propozycja gotowych projektów jest tak zróżnicowana.

Similar Posts