Zakup instalacji fotowoltaicznej może być trudną decyzją, jeśli nie wiemy, na co warto zwrócić uwagę przy jej doborze. Odpowiedzialna firma montażowa, porządna jakość i sprawność paneli, to tylko część elementów, które składają się na właściwe dopasowanie instalacji fotowoltaicznej dla swojego domu. Głównym czynnikiem, odgrywającym istotną rolę przy wyborze paneli słonecznych, jest ich moc. W jaki sposób można dowiedzieć się, jaka moc fotowoltaiki będzie wystarczająca? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w naszym artykule!
Jak obliczyć moc fotowoltaiki?
Właściwie dobrana fotowoltaika wymaga dopasowania odpowiedniej mocy instalacji. Dobre parametry urządzenia są podstawą, aby system PV działał sprawnie i posłużył nam przez wiele lat. Nasuwa się jednak pytanie: jakie są sposoby na obliczenie mocy fotowoltaiki? Przede wszystkim należy mieć informacje na temat rocznego zużycia prądu i szacowanej produkcji z instalacji. Na tej podstawie uda nam się wyliczyć zapotrzebowanie na energię elektryczną naszego budynku. Sprawdzonym, a przy tym dokładnym sposobem na obliczenie potrzebnej mocy, jest kalkulator fotowoltaiczny. Dzięki niemu nie będziemy musieli dokonywać obliczeń samodzielnie, a w ich wyniku otrzymamy precyzyjne wartości. Jeśli szukasz sprawdzonego kalkulatora fotowoltaicznego, zobacz: https://sunergo.pl/kalkulator-fotowoltaiczny/.
Dobór mocy instalacji – o tym jeszcze należy pamiętać!
Zastanawiasz się nad inwestycją w panele słoneczne? Fotowoltaika SunErgo może okazać się trafionym wyborem! Aby dobrze dobrana moc mogła znaleźć swoje zastosowanie w praktyce, nie można pominąć także innych elementów składających się na prawidłowe działanie fotowoltaiki. Zanim więc dokonasz wyboru odpowiedniego systemu PV, warto zwrócić uwagę na czynniki takie jak:
- liczba domowników – im jest ich więcej, tym bardziej zapotrzebowanie na energię elektryczną wzrasta,
- klasa energetyczna domowych urządzeń – te, które cechują się wyższą klasą energetyczną, zmniejszają koszty eksploatacji w przeciwieństwie do budynków zeroenergetycznych lub pasywnych,
- metoda grzewcza – rodzaj ogrzewania ma znaczenie w przypadku m.in. oszacowania zapotrzebowania na prąd, który jest niezbędny do zasilania innych urządzeń,
- powierzchnia budynku – dużym obiektom należy dostarczać większe porcje energii elektrycznej,
- konstrukcja dachu i kąt nachylenia jego połaci – spadek dachu określa pobór mocy, niezbędnej do zasilania fotowoltaiki,
- kierunek świata – skierowanie instalację na konkretną stronę świata odgrywa istotną rolę – najwięcej promieni słonecznych pada od południowej strony.
Jak wykorzystać nadwyżki energii?
Fotowoltaika czerpie z odnawialnych źródeł energii, przez co moduły fotowoltaiczne mogą produkować nadwyżkę prądu. Jeśli nasz system PV pokryje w pełni zapotrzebowanie na prąd, energię zgromadzoną w nadmiernej ilości przechowuje się lub sprzedaje do sieci energetycznej. Ustawa o OZN wyraźnie wskazuje na możliwość zużycia nadwyżek prądu przez okres 12 miesięcy. W związku z tym posiadacze instalacji fotowoltaicznej korzystają z systemu upustów, w przypadku którego zastosowano podział na:
- instalacje o mocy nieprzekraczającej 10 kW – dotyczy odbioru 80% energii,
- instalacje o mocy od 10kW do 50 kW – w tym wypadku możemy odebrać 70% magazynowanej energii.
Warto także zaznaczyć, że od 1 kwietnia 2022 prosumenci podlegają nowym zasadom net-billingu. Ten system rozliczania polega na sprzedaży nadwyżki wygenerowanej energii, aby móc ją zakupić w okresie zapotrzebowania po aktualnej cenie na rynku hurtowym.