Porady

Jak sprawdzić jaka moc fotowoltaiki będzie odpowiednia?

Jak sprawdzić jaka moc fotowoltaiki będzie odpowiednia?

Zakup instalacji fotowoltaicznej może być trudną decyzją, jeśli nie wiemy, na co warto zwrócić uwagę przy jej doborze. Odpowiedzialna firma montażowa, porządna jakość i sprawność paneli, to tylko część elementów, które składają się na właściwe dopasowanie instalacji fotowoltaicznej dla swojego domu. Głównym czynnikiem, odgrywającym istotną rolę przy wyborze paneli słonecznych, jest ich moc. W jaki sposób można dowiedzieć się, jaka moc fotowoltaiki będzie wystarczająca? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w naszym artykule!

Jak obliczyć moc fotowoltaiki? 

Właściwie dobrana fotowoltaika wymaga dopasowania odpowiedniej mocy instalacji. Dobre parametry urządzenia są podstawą, aby system PV działał sprawnie i posłużył nam przez wiele lat. Nasuwa się jednak pytanie: jakie są sposoby na obliczenie mocy fotowoltaiki? Przede wszystkim należy mieć informacje na temat rocznego zużycia prądu i szacowanej produkcji z instalacji. Na tej podstawie uda nam się wyliczyć zapotrzebowanie na energię elektryczną naszego budynku. Sprawdzonym, a przy tym dokładnym sposobem na obliczenie potrzebnej mocy, jest kalkulator fotowoltaiczny. Dzięki niemu nie będziemy musieli dokonywać obliczeń samodzielnie, a w ich wyniku otrzymamy precyzyjne wartości. Jeśli szukasz sprawdzonego kalkulatora fotowoltaicznego, zobacz: https://sunergo.pl/kalkulator-fotowoltaiczny/.

Dobór mocy instalacji – o tym jeszcze należy pamiętać!

Zastanawiasz się nad inwestycją w panele słoneczne? Fotowoltaika SunErgo może okazać się trafionym wyborem! Aby dobrze dobrana moc mogła znaleźć swoje zastosowanie w praktyce, nie można pominąć także innych elementów składających się na prawidłowe działanie fotowoltaiki. Zanim więc dokonasz wyboru odpowiedniego systemu PV, warto zwrócić uwagę na czynniki takie jak: 

  • liczba domowników – im jest ich więcej, tym bardziej zapotrzebowanie na energię elektryczną wzrasta, 
  • klasa energetyczna domowych urządzeń – te, które cechują się wyższą klasą energetyczną, zmniejszają koszty eksploatacji w przeciwieństwie do budynków zeroenergetycznych lub pasywnych,
  • metoda grzewcza – rodzaj ogrzewania ma znaczenie w przypadku m.in. oszacowania zapotrzebowania na prąd, który jest niezbędny do zasilania innych urządzeń, 
  • powierzchnia budynku – dużym obiektom należy dostarczać większe porcje energii elektrycznej, 
  • konstrukcja dachu i kąt nachylenia jego połaci – spadek dachu określa pobór mocy, niezbędnej do zasilania fotowoltaiki, 
  • kierunek świata – skierowanie instalację na konkretną stronę świata odgrywa istotną rolę – najwięcej promieni słonecznych pada od południowej strony. 

Kalkulator fotowoltaiczny - oblicz moc fotowoltaiki!

Jak wykorzystać nadwyżki energii? 

Fotowoltaika czerpie z odnawialnych źródeł energii, przez co moduły fotowoltaiczne mogą produkować nadwyżkę prądu. Jeśli nasz system PV pokryje w pełni zapotrzebowanie na prąd, energię zgromadzoną w nadmiernej ilości przechowuje się lub sprzedaje do sieci energetycznej. Ustawa o OZN wyraźnie wskazuje na możliwość zużycia nadwyżek prądu przez okres 12 miesięcy. W związku z tym posiadacze instalacji fotowoltaicznej korzystają z systemu upustów, w przypadku którego zastosowano podział na: 

  • instalacje o mocy nieprzekraczającej 10 kW – dotyczy odbioru 80% energii, 
  • instalacje o mocy od 10kW do 50 kW – w tym wypadku możemy odebrać 70% magazynowanej energii.

Warto także zaznaczyć, że od 1 kwietnia 2022 prosumenci podlegają nowym zasadom net-billingu. Ten system rozliczania polega na sprzedaży nadwyżki wygenerowanej energii, aby móc ją zakupić w okresie zapotrzebowania po aktualnej cenie na rynku hurtowym. 

Similar Posts