Dom i Ogród Porady

Fakty i mity o domach w zabudowie bliźniaczej – czy jest się czego bać?

Fakty i mity o domach w zabudowie bliźniaczej – czy jest się czego bać?

Domy w zabudowie bliźniaczej (tak zwane „bliźniaki”) to wyjście pośrednie między domem jednorodzinnym wolnostojącym a zabudową bliźniaczą. Pojawia się ich coraz więcej zarówno w polskich miastach, jak i na wsiach, ale wiele osób podchodzi do nich nieufnie. Czy jest się czego bać? W poniższym artykule przedstawiamy kilka faktów i mitów o domach w zabudowie bliźniaczej. Serdecznie zapraszamy do lektury wszystkich, którzy zastanawiają się, czy wybór domu w zabudowie bliźniaczej to dobry wybór.

Zabudowa bliźniacza – charakterystyka

Domy w zabudowie bliźniaczej z jednej strony pozwalają cieszyć się przestronnym wnętrzem i najczęściej własnym ogrodem, z drugiej natomiast jesteśmy nieco ograniczeni bliską obecnością sąsiadów, którzy zajmują drugą część „bliźniaka”. Ma to też swoje pozytywne strony, ale do zalet „bliźniaków” przejdziemy w jednym z kolejnych akapitów. Charakterystyczna nazwa tego typu budynków wzięła się z tego, że są one podzielone na dwie części, z których każda jest lustrzanym (bliźniaczym) odbiciem drugiej. Każda jest identyczna jeśli chodzi o rozkład pomieszczeń funkcjonalnych oraz ilość powierzchni użytkowej. Niekiedy mieszkańcy decydują się inaczej wykończyć lub ozdobić front budynku, by odróżnić go od frontu sąsiada.

Zalety domów w zabudowie bliźniaczej

Jak już wspomnieliśmy w poprzednim akapicie – bliska obecność sąsiadów może z początku przerażać, ale finalnie może też okazać się zaletą. Gdy wyjedziemy na wakacje, ktoś zawsze będzie miał nasz dom „na oku”. Kto wie, może uda nam się zaprzyjaźnić z rodziną mieszkającą za ścianą i miło wspólnie spędzać czas. Kupno lub budowa domu w zabudowie bliźniaczej jest też bardziej opłacalna – tańsze są nie tylko koszty związane z nabyciem tego typu domu (o wiele niższe niż kupno wolnostojącego domu lub jego budowa), ale też hurtowy zakup materiałów budowlanych czy zatrudnienie ekipy remontowej. Dzięki ścianie łączącej oba budynki warunki termiczne są bardzo korzystne, więc zmniejszają się opłaty za ogrzewanie w zimie czy jesienią.

Nie ma się czego bać

Wbrew obiegowej opinii o nadmiernej bliskości sąsiadów i faktowi, że możliwości aranżacyjne domów w zabudowie bliźniaczej są dość ograniczone, są to budynki, które posiadają szereg niewątpliwych zalet. Nie bójmy się „bliźniaków”, bo domy te mogą nas pozytywnie zaskoczyć!

Similar Posts