Dom i Ogród Porady

EKSPERT RADZI: JAK WYBRAĆ DOBRĄ MEMBRANĘ DACHOWĄ?

Wywiad z Michałem Kacprzakiem, Kierownikiem Akademii CREATON

Co to jest membrana dachowa?

Membrana jest jedną z warstw konstrukcji dachu odpowiedzialną za jego szczelność oraz prawidłową wentylację. Układa się ją na krokwiach lub pełnym deskowaniu bezpośrednio pod dachówką lub innym rodzajem pokrycia.

Jaką rolę odgrywa membrana w konstrukcji dachowej?

Choć niewidoczna z zewnątrz, membrana pełni na dachu bardzo ważną rolę. Można ją porównać do membran stosowanych w odzieży technicznej, dzięki którym nie mokniemy, a jednocześnie nie pocimy się tak, jak w typowym ortalionie. Podobnie jest w przypadku dachu. Membrana nie przepuszcza wody, której niewielkie ilości mogą dostać się pod dachówkę np. w czasie wichury i ulewnego deszczu. Krople wody swobodnie spływają po membranie do rynny. Jednocześnie, w przeciwnym kierunku, membrana przepuszcza parę wodną, która wytwarza się np. w łazience. Dzięki temu w domu nie gromadzi się nadmiar wilgoci mogący powodować rozwój pleśni lub grzybów.

Jakie korzyści odniesie inwestor z zastosowania tego materiału?

Dobrej jakości membrana w połączeniu z prawidłowo wykonanym pokryciem dachu gwarantuje nam komfort i bezpieczeństwo. Zwiększając szczelność, chroni zarówno konstrukcję dachu, jak i znajdującą się pod nią warstwę ocieplająco – izolacyjną wykonaną np. z wełny mineralnej.

Jaka membrana na jaki dach? Czym kierować się wybierając membranę dachową do konkretnego dachu, by służył nam przez lata?

Wybierając konkretny model membrany, należy pamiętać o kilku podstawowych przesłankach. Pierwszą z nich jest sposób ułożenia membrany tzn. to, czy ma być ułożona bezpośrednio na krokwiach, czy też na pełnym deskowaniu. Wyższe modele membran można najczęściej układać w obu przypadkach, niższe modele znajdują zwykle zastosowania wyłącznie w przypadku układania na krokwiach. Drugą kwestią jest kąt nachylenia dachu. Im niższy, tym bardziej odpornej membrany powinniśmy użyć. Minimalny kąt nachylenia dachu dla danego modelu membrany znajdziemy w karcie technicznej produktu. Przykładowo, podstawowy model membrany CREATON – UNO Classic możemy stosować od 16 stopni, a najwyższy QUATTRO LongLife Extra już od 7 stopni. Kolejne kryterium to liczba i rodzaj pasków klejących, które służą do łączenia fragmentów membrany. Na rynku występują membrany bez takich pasków, z jednym paskiem lub dwoma o różnych szerokościach. Ze względu na dużo lepszą ochronę przed wodą oraz poprawę właściwości termoizolacyjnych dachu zdecydowanie polecam membrany z dwoma, szerokimi paskami klejącymi. W ofercie marki CREATON takie membrany mają oznaczenie Extra w odróżnieniu od membran oznaczonych jako Classic, które pasków nie mają. Ostatnią, bardzo istotną kwestią są właściwości paroprzepuszczalne membran dachowych określane przez współczynnik Sd. W zdecydowanej większości przypadków najlepiej sprawdzają się membrany wysoko paroprzepuszczalne, czyli takie o współczynniki Sd < 0,2 m.

Jakie mogą być konsekwencje niewłaściwego użycia/ doboru membrany do konkretnego dachu?

Niewłaściwy dobór membrany może spowodować jej przyspieszone zużycie oraz nieszczelność. W efekcie zawilgoceniu i uszkodzeniu może ulec warstwa ocieplająca oraz drewniana konstrukcja dachu. W najgorszym przypadku użycie nieodpowiedniej membrany może doprowadzić do przedostania się wody na poddasze budynku i wiązać się z wysokimi kosztami usunięcia zarówno przyczyny, jak i skutków zalania. To pokazuje, jak ważny jest wybór wysokiej jakości membrany dachowej o parametrach odpowiednio dobranych do naszego dachu.

Czy samodzielnie możemy położyć membranę dachową?

Montaż membrany dachowej jest jedną z prostszych czynności dekarskich. Wymaga jednak znajomości kilku podstawowych zasad, od których przestrzegania zależała będzie trwałość oraz szczelność nie tylko membrany, ale całego dachu. Z tego względu zdecydowanie polecam pozostawienie ułożenia membrany w rękach doświadczonego dekarza. Jeszcze więcej informacji o tym, czym warto kierować się przy wyborze membrany na swój dach można znaleźć na naszym blogu, klikając w link: https://www.creaton.pl/pl-pl/blog/akcesoria-creaton/czym-kierowac-sie-przy-wyborze-membrany-dachowej. Serdecznie zapraszam.

Materiały prasowe CREATON Polska

www.creaton.pl

Similar Posts