Dom i Ogród Porady

Wymiana kotła gazowego – jakie formalności należy spełnić?

Kobieta przesadza rośliny w kotłowni z gazowym kotłem kondensacyjnym

Rozpoczynający się sezon grzewczy często jest ostatnim momentem na wymianę starego kotła gazowego na nowy. Głównymi aspektami, nad którymi zastanawiamy się podczas tej wymiany, są: rodzaj kotła, moc, cena, dostępność i sprawność. Nie zawsze jednak pamiętamy, jakie formalności należy spełnić przy wymianie urządzenia grzewczego. W artykule odpowiemy na to pytanie oraz przyjrzymy się, na jakie inne parametry należy zwrócić uwagę przy termomodernizacji instalacji co.

Większość inwestorów pamięta, jak dużo dokumentów trzeba było przedstawić w urzędzie, by dostać pozwolenie na budowę. Z roku na rok formalności jest coraz mniej, lecz nadal proces trwa kilka tygodni. Czy wymiana kotła gazowego również wiąże się z takimi formalnościami?

Wymiana kotła gazowego – formalności

Obecnie Prawo budowlane rozróżnia pojęcie remontu, do którego możemy zaliczyć wymianę kotła. Kotłownia jest kluczową częścią budynku i aby dostać pozwolenie na budowę, musimy przedstawić projekt instalacji gazowej oraz c.o. W przypadku wymiany kotła na nowy nie musisz uzyskiwać pozwolenia jeszcze raz. Wymagane jest odpowiednie zgłoszenie do organu administracji architektoniczno-budowlanej.

Modernizacja kotłowni bez przebudowy lub rozbudowy nie wymaga pozwolenia na budowę. W przypadku rozbudowy systemu grzewczego wewnątrz budynku lub zmiany instalacji zewnętrznej wymagane jest takie pozwolenie. Warto również pamiętać, że montaż instalacji gazu płynnego ze zbiornikiem powyżej 7 m3 również wymaga pozwolenia na budowę. W przypadku kotłowni o większej mocy tj. powyżej 70 kW dodatkowo należy zgłosić kocioł do Urzędu Dozoru Technicznego (podobnie zasobnik ciepłej wody o pojemności większej niż 500 litrów).

Wymagania techniczne dotyczące kotłowni z kotłem gazowym i odprowadzania spalin

Zgodnie z obowiązującym prawem nie wszędzie możemy zamontować kocioł gazowy. Pierwszym ważnym parametrem jest kubatura pomieszczenia z kotłem, która nie powinna być mniejsza niż 6 m2 w przypadku kotłów z zamkniętą komorą spalania. Dla kotłów pobierających powietrze do spalania z pomieszczenia kubatura jest uzależniona od mocy kotła. Wysokość kotłowni w budynkach modernizowanych nie może być mniejsza niż 1,9 m.

Kolejnym elementem jest system powietrzno-spalinowy. W większości przypadków wymiana kotła może wiązać się z wymianą systemu kominowego. Istniejący szach po wcześniejszym czyszczeniu może zostać wykorzystany z nowym kotłem. Istnieje również możliwość wyrzutu spalin przez ścianę zewnętrzną. Należy pamiętać, że można to zastosować tylko przy kotłach o mocy do 21 kW w budynkach jednorodzinnych. Ponadto wyrzut powinien być wyżej niż 2,5 m nad poziomem terenu (dla kotłów o mocy do 5 kW), a odległość od najbliższej krawędzi okien otwieranych nie powinna być mniejsza niż 1 m. Innym rozwiązaniem jest przewód do odprowadzania spalin ułożony na fasadzie budynku.

Firma Vaillant proponuje wiele rozwiązań, a autoryzowani instalatorzy pomogą Ci wybrać odpowiedni system tak, by kocioł działał poprawnie. Jeśli zmieniasz kocioł na kondensacyjny, pamiętaj również o przygotowaniu odpływu kondensatu do kanalizacji.

Instalacja i kotły modernizacyjne

Problemem większości istniejących instalacji grzewczych są zanieczyszczenia odkładane w grzejnikach oraz rurach. Przy termomodernizacji szczególnie zalecane jest płukanie instalacji tak, by zanieczyszczenia nie trafiły do nowego kotła i nie zniszczyły wymiennika. Na rynku jest wiele środków chemicznych przeznaczonych do czyszczenia instalacji.

Dodatkowym zabezpieczeniem nowego kotła jest zestaw filtracyjny, który chroni również pompy obiegowe. Szczególnie dobrze sprawdzają się filtry z wkładem magnetycznym. Aby zapobiec ponownemu zabrudzeniu instalacji, możesz dodać do niej środki zabezpieczające oraz uszlachetniające, które absorbują tlen w wodzie oraz zapobiegają wytrącaniu się glonów.

Firma Vaillant posiada w swojej ofercie również kotły przeznaczone do modernizacji, które cechują się dużą pojemnością wodną, przez co odporność na zanieczyszczenia jest większa. Nie wymagają sprzęgła hydraulicznego oraz bufora, dzięki czemu świetnie współpracują z każdym odbiornikiem ciepła: zarówno grzejnikami, podłogówką, jak i nagrzewnicami powietrza. Warunkiem koniecznym poprawnej pracy każdego kotła jest okresowy przegląd.                    

Wymiana kotła gazowego nie oznacza rezygnacji z istniejącego źródła ciepła. Jeśli instalujesz efektywny i ekologiczny kocioł, oszczędzasz na jego eksploatacji. Stary kocioł nadal jednak może służyć jako awaryjne źródło ciepła. Instalacja jest bardziej rozbudowana i wymaga dużo miejsca w kotłowni, jednak niektórzy inwestorzy zostają przy dwóch urządzeniach. Największy poziom bezpieczeństwa oraz komfortu uzyskamy w układach hybrydowych z pompą ciepła. Sterownik Vaillant multiMATIC na podstawie ceny paliw wybierze wówczas źródło ciepła najbardziej efektywne i ekonomiczne – najczęściej pompę ciepła.

Similar Posts