Porady

Jak tanio zbudować dom i czy to w ogóle możliwe?

Tania budowa domu - koszty można obniżyć, wykonując część prac samodzielnie

Posiadanie własnego niewielkiego, ale przytulnego domu to marzenie wielu z nas. Panuje jednak powszechne przekonanie, że wiąże się to z ogromną inwestycją — niedostępną dla większości Kowalskich — zwłaszcza w tych niełatwych czasach. Okazuje się, że to nie do końca prawda. Wystarczy odrobina rozwagi, kilka dobrych decyzji i solidny plan. Zastanówmy się zatem, gdzie i jak kupować materiały budowlane, żeby nie stracić.

Solidny, murowany domek czy chatka z drewna – nieważne. Chodzi o to, żeby mieszkało nam się wygodnie, a inwestycja nie pożarła wszystkich naszych środków. Czy możemy zacząć poważnie myśleć o postawieniu swojego domku z drewna bez konieczności zadłużania się na długie lata bądź wydawania oszczędności całego życia? Oczywiście! Jeśli dobrze poszukamy, sztuka ekonomicznych zakupów uda nam się nawet w czasach drastycznych podwyżek. Zacznijmy od zagadnienia, gdzie kupować i czy robić to samemu.

Sklepy budowlane – zakupy na własną rękę czy z małą pomocą?

Już przy samym sporządzaniu listy materiałów niezbędnych do wybudowania domu, warto się zastanowić, czy zakupów dokonamy sami, czy też zlecimy je wykonawcy. Jeżeli firma, której zleciliśmy pracę nad budynkiem, jest sprawdzona i będzie w stanie wykazać wszelkie poniesione wydatki, niczym nie ryzykujemy. Wykonawcy o ustalonej renomie wiedzą, gdzie kupować, żeby było ekonomicznie, a przy tym solidnie. Zdarza się jednak, że firma budowlana zawarła pokątną umowę z zaprzyjaźnioną hurtownią, co już nie do końca musi być korzystne dla klienta. Jeżeli zatem będąc właścicielem posesji, chcemy mieć wszystko pod kontrolą i nie boimy się podjąć czasochłonnego i często stresującego wyzwania, jakim są zakupy, zróbmy to sami.

Nie obejdzie się rzecz jasna bez solidnego kosztorysu inwestorskiego – w przypadku tego typu przedsięwzięć nie ma bowiem miejsca na nieprzemyślane i… kosztowne posunięcia. Kolejny krok to rekonesans, dzięki któremu dowiemy się, gdzie w pobliżu znajduje się market budowlany, skład materiałów budowlanych czy hurtownia.

Sprawdź materiały budowlane dostępne w naszej ofercie.

Market budowlany – dlaczego warto?

Za zakupami w większych marketach budowlanych przemawiają cztery istotne elementy: mnogość promocji, możliwość bezproblemowego zwrotu materiałów i dokładnego obejrzenia produktów oraz łatwość zwrotu produktów. Market to najlepsze miejsce dla osób chcących zaopatrzyć się w elementy niezbędne do wykonania prac wykończeniowych. To właśnie wtedy chcemy dokładnie przyjrzeć się nowym płytkom, sprawdzić próbki kolorów farb, dotknąć faktury wykładzin itd.

Zawsze warto śledzić strony internetowe marketów budowlanych, wertować ich gazetki i przysłuchiwać się spotom reklamowym w mediach. Bywa, że pomocne bywają programy o budowaniu lub modernizowaniu domów dostępne w sieciach telewizji kablowych. Warto pamiętać, że markety handlują swoimi produktami w dużych ilościach, co sprawia, że często trafiamy na różnego typu obniżki. Szukajmy zatem, rozglądajmy się i bądźmy sprytni.

Zobacz również: Ceny materiałów budowlanych — raport cen materiałów budowlanych ze sklepów, hurtowni i składów budowlanych.

OBI - skład budowlany

Hurtownia budowlana i skład budowlany

Pod względem obfitości asortymentu hurtownia budowlana plasuje się gdzieś między sklepem budowlanym i marketem. Jest to miejsce, które w kategorii atrakcyjności cen zdecydowanie wygrywa ze sklepem, ale często nie ma szans z marketem. Dlaczego? Chodzi przede wszystkim o promocje – hurtownia z racji ilości towaru nie może sobie pozwolić na tak duże cięcia cen. Na rabaty można liczyć przede wszystkim przy okazji naprawdę dużych zakupów.

Innym rodzajem hurtowni jest skład budowlany. Jest to miejsce, w którym zakupy może robić nie tylko wykonawca będący właścicielem firmy budowlanej, ale również osoba „cywilna”. Tam również można liczyć na szeroki asortyment produktów niezbędnych do budowy i wykańczania domu. Składy nie ograniczają się do produktów jednego producenta, dlatego można wybierać między wieloma propozycjami. Zdarzają się okazjonalne obniżki cen, a stali klienci mogą liczyć na rabaty. Nadal nie jest to poziom marketów budowlanych, ale bywa blisko.

Ceny materiałów budowlanych — prognozy

Dobra kalkulacja, solidne przygotowanie i znalezienie dobrego sklepu z materiałami budowlanymi jest o tyle ważne, że w 2021 roku ceny tego typu produktów mocno wzrosły. Nie był to najlepszy czas dla osób, które postanowiły postawić lub wyremontować swój dom. Spójrzmy w statystyki. Ceny drewna skoczyły o całe 80 proc., a miedź i stal nawet o 100 proc.! Przed podwyżkami nie uchroniły się farby i lakiery, które kosztują dziś nawet o jedną trzecią więcej niż w roku ubiegłym! Zdrożały również pokrycia dachowe – blachodachówka to obecnie większy wydatek niż dachówka ceramiczna.

Pójdźmy dalej. Za 1 m3 płyty OSB możemy zapłacić nawet 3,5 tys. zł! Chcąc nabyć drewno budowlane C24 w cenie hurtowej wydamy od 2,1 tys. zł do 2,5 tys. zł. Tymczasem specjaliści są zdania, że w roku 2022 będzie jeszcze drożej. Ta sytuacja pokazuje, jak ważne dobre planowanie i skuteczne poszukiwanie źródła, w którym dokonamy zakupów za kwoty, które nie zwalą nas z nóg.

Zobacz również: Ceny materiałów budowlanych w 2021 roku — raport cen w sklepach budowlanych.

Jak najtaniej wybudować dom? Kombinować!

Czy wobec przedstawionych powyżej liczb, prognoz i obaw, istnieje w ogóle możliwość wybudowania taniego domu w 2022 roku? Odpowiedzią na tak zadane pytanie musi być: owszem, jednak pod warunkiem… Wszystko zależy bowiem od planowania, które trzeba zacząć od absolutnego początku, czyli wyznaczenia odpowiedniego punktu na mapie.

Pierwszym krokiem będzie zatem odnalezienie właściwego miejsca na swoje nowe gniazdko, czyli wybór odpowiedniej działki. Jest to element, w którym nie wolno nam być już takimi marzycielami, jak raptem kilka lat wcześniej. Panujące realia każą nam analizować, oceniać i kombinować. Jak to robić, żeby nie stracić? Nie jest tajemnicą, że najwięcej zapłacimy za ziemię znajdującą się w miastach lub dzielnicach cieszących się większym prestiżem. Chcąc zatem oszczędzić, często lepiej jest zwrócić uwagę na działki ulokowane w rejonach nieco mniej atrakcyjnych lub oddalone od miasta. Budując się na obrzeżach terenów zurbanizowanych, możemy liczyć na niższe ceny.

Tańsze bywają również działki nieuzbrojone, a więc bez bezpośredniego podłączenia do mediów pochodzących zarówno ze źródeł zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Działki budowlane uzbrojone są zwykle droższe od nieuzbrojonych. Oczywiście, doprowadzenie mediów, czyli wody, prądu, gazu i kanalizacji generuje dodatkowe koszty i związane jest z formalnościami, jednak poszukując nieco tańszych rozwiązań, możemy ograniczyć nasze wydatki. Przed podjęciem decyzji o zakupie działki nieuzbrojonej warto sprawdzić, z jakimi kosztami wiąże się uzbrojenie danego gruntu.

Tanie budowanie w 2022 roku

Potrzeba jest matką wszelkiego wynalazku. Rodzaj ludzki niejednokrotnie dowodził, że nawet w ekstremalnych warunkach jest w stanie wymyślić rozwiązania, które pozwolą mu nie tylko nie stracić, ale również skorzystać. Nie inaczej jest w tym dziwnym okresie 2020-2022. Podejmując odpowiednie decyzje i korzystając z oferty odpowiednich dostawców materiałów budowlanych, jesteśmy w stanie postawić dom, nie czekając na poprawę sytuacji.

 

Similar Posts