Porady

Obsługa prawna procesu nabycia nieruchomości

Obsługa prawna procesu nabycia nieruchomości

Rynek nieruchomości w Polsce kwitnie i bije rekordy. Powodzeniem cieszą sie nieruchomości mieszkalne i komercyjne. W III kwartale 2021 roku oddano do użytkowania 58 838 samych tylko mieszkań. Chętnych na zakup własnego M ciągle nie brakuje. Kwestią oczywistą jest, że nieruchomości mieszkalne zaspokajają potrzeby mieszkaniowe nabywców. Jednak powodów, dla których są nabywane jest więcej. To nie tylko własne potrzeby mieszkaniowe, ale też zabezpieczenie dla rodziny, lokata na przyszłość oraz źródło dochodu.

Aktualne przepisy prawa

Przepisy prawa dotyczące nieruchomości zawarte są w wielu aktach prawnych. To między innymi Ustawa o gospodarce nieruchomościami, Prawo spółdzielcze, Ustawa o księgach wieczystych i hipotece, Ustawa o ochronie praw lokatorów, Prawo o notariacie, Prawo budowlane, Ustawa o własności lokali, Ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Zapoznanie się z nimi oraz zrozumienie ich wszystkich wymaga czasu i energii. Efekt może jednak nie przynieść oczekiwanych rezultatów.

Wziąwszy pod uwagę skomplikowane mechanizmy rządzące rynkiem nieruchomości, potrzebę zrozumienia procesu inwestycyjnego, konstrukcji umów oraz wiele czynności administracyjnych niezbędne jest zagwarantowanie sobie lub firmie bezpieczeństwa prawnego i finansowego. Obecnie nie trudno jest znaleźć prawnika od nieruchomości. Warszawa i inne miasta w Polsce oferują usługi prawne dotyczące rynku nieruchomości.

Zakres obsługi prawnej prawnika od nieruchomości

Kupienie nieruchomości dla siebie, pod wynajem lub w celu wykonania remontu oraz późniejszej sprzedaży to przykładowe sytuacje obsługiwane przez prawnika nieruchomości. Świadczy on usługi dedykowane:

 • kupującym i sprzedającym,

 • najemcom i wynajmującym,

 • firmom budowlanym,

 • inwestorom,

 • agentom nieruchomości,

 • każdej osobie zaangażowanej w proces.

Prawnik od nieruchomości sprawnie porusza się po meandrach prawa, na bieżąco śledzi zmiany w prawie, ma doświadczenie w sprawach o różnym poziomie trudności, zna rynek nieruchomości, posiada kontakty ze specjalistami w różnych dziedzinach związanych z branżą budowlaną, inwestycjami, architektami, notariuszami, co wielokrotnie pomaga w sprawach, których się podejmuje. Korzystając z usług prawnika:

 • dokładnie poznasz stan prawny lokalu, który chcesz kupić dla siebie lub w ramach inwestycji,

 • uzyskasz poradę dotyczącą możliwych zagrożeń związanych z procesem inwestycyjnym,

 • zyskasz informacje, które pomogą opracować plan działania,

 • otrzymasz pomoc w negocjowaniu warunków umowy lub umów,

 • otrzymasz projekt umowy dostosowany do Twoich potrzeb lub

 • opinię dotyczącą zawieranych umów,

 • dowiesz się jakim roszczeniami i prawami obciążona jest nabywana nieruchomość,

 • uzyskasz pomoc w spornych kwestiach.

Usługi świadczone przez prawnika od nieruchomości są wręcz niezbędne dla bezpiecznego przejścia przez cały proces inwestycyjny. To nie ulega wątpliwości. Prawnik dotrze do wszystkich niezbędnych dokumentów i informacji, a Ty zyskasz pewność, co do sukcesu całego przedsięwzięcia. W przypadku zakupu dla siebie upewnisz się, że kupujesz nieruchomość bez wad prawnych. Jeśli Twoim celem jest wynajem, zabezpieczysz się poprzez poprawnie sporządzone umowy najmu. W przypadku zakupu nieruchomości, po to by dokonać remontu lub modernizacji i sprzedać z ją zyskiem uzyskasz pewność nie tylko, co do nieruchomości, ale też pomoc prawną w zawarciu umowy z firmą wykonującą remont i modernizację. Jak widać lista czynności, w których pomoże lub wyręczy prawnik nieruchomości jest długa.

Similar Posts