Porady

Projekt domu – czy można zrobić samemu?

Budowa domu to ogromne przedsięwzięcie. Inwestor nierzadko poświęca na nie oszczędności swojego życia. Nic zatem dziwnego, że wiele osób decyduje się na budowę według indywidualnego projektu, aby „nowe gniazdko” spełniało wszystkie indywidualne wymagania. Zlecenie własnego projektu architektowi to jednak ogromny koszt, a i tak nie zawsze da się dość do porozumienia. Czy zatem możliwe jest samodzielne zaprojektowanie domu oraz jego wnętrza?

Samodzielny projekt domu

Każdy z nas ma swoje indywidualne preferencje – także pod kątem miejsca zamieszkania. I nic w tym dziwnego! Każdy, kto inwestuje duże pieniądze w dom chciałby, aby ten odpowiadał jego oczekiwaniom w 100%. Wiele osób posiada wyobraźnię przestrzenną oraz konkretną wizję wymarzonej nieruchomości, obawia się jednak iż nie da rady stworzyć poważnego projektu bez odpowiedniego doświadczenia.

Do wykonania projektu można się jednak przygotować – nawet jak nie jest się architektem. Owszem, trzeba poświęcić na to trochę czasu i wysiłków, ale rezultaty mogą być tego warte! Dzisiaj wesprzeć możemy się zaawansowanym oprogramowaniem, które ułatwia pracę. Sposobem na to, aby się z nim zapoznać jest chociażby internetowy kurs AutoCAD, który pozwoli nauczyć się tej samej techniki, z której korzystają zawodowi architekci!

Współpraca z architektem – wady i zalety

Współpraca z zawodowym architektem ma oczywiście pewne swoje zalety. Po pierwsze, największą i najtrudniejszą pracę ktoś robi za nas, dbając o wszelkie szczegóły projektu. Zatrudniając architekta można mieć pewność, że wszystko będzie wykonane zgodnie ze sztuką i logiką budowlaną.

Z drugiej jednak strony usługa indywidualnego projektu wiąże się z ogromnymi kosztami – wynoszącymi od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Nie zawsze też wizja architekta jest spójna z wizją klienta i czasami na tym polu pojawiają się zgrzyty. Architekt, z założenia, powinien działać wedle oczekiwań klienta, wielu z nich traktuje jednak swoją pracę jako swego rodzaju „sztukę”, trzymając się sztywno pewnych rozwiązań, nie zawsze odpowiadających preferencjom zleceniodawców. Dlatego właśnie „wzięcie sprawy w swoje ręce” jest pewnego rodzaju gwarancją satysfakcji. Owszem, można szukać architekta w pełni otwartego na pomysły klientów, ale to dodatkowy czas, wysiłek i nierzadko – spore koszty.

Znajomość AutoCAD – dodatkowe korzyści

Dlaczego znajomość profesjonalnego oprogramowania do projektowania może się okazać korzystna? Program AutoCAD jest wykorzystywany nie tylko przy tworzeniu propozycji budowlanych, ale także do projektowania wnętrz. Dzięki temu możesz zaplanować swój przyszły dom od fundamentu po najmniejsze element dekoracyjne!

„Zabawa” programem pozwoli Ci wypróbować różne koncepcje wykończenia Twojego wnętrza. Dzięki temu sprawdzisz, czy planowana kuchnia zmieści wyspę i wymarzoną lodówkę side by side, porównasz sobie także projekt łazienki w ciemnych i jasnych barwach. Program graficzny ułatwi Ci wizualizację przyszłego salonu, co pozwoli rozstrzygnąć dylemat nad stylem jego wykończenia. Tobie podoba się skandynawska prostota, a współmałżonka woli glamour? Teraz łatwiej będzie znaleźć wizualizować sobie obydwa pomysły i znaleźć kompromis!

Nie trzeba chyba wspominać, że możliwość nie tylko samodzielnego zaprojektowania samego domu, ale i jego wnętrza, to ogromna oszczędność pieniędzy. Choć własna praca wymaga wysiłku, to jednak w finalnym efekcie może dać ogromną satysfakcję oraz uchronić rodzinny budżet!

A co gdy nie znasz się na detalach budowlanych?

Budowlanka i architektura to nie Twoja działka i choć wizualnie jesteś w stanie stworzyć idealny projekt, to boisz się jak sprostać kwestiom technicznym? Jest na to rozwiązanie – Twój gotowy projekt „wizualny” możesz zanieść do architekta lub fachowca z wybranej firmy budowlanej, aby tylko zaadoptował go do technicznych wymagań budowy. Koszt takiej usługi będzie znacznie mniejszy niż zlecanie projektu od zera. To najlepszy przepis na to, żeby „zjeść ciastko i mieć ciastko”: stworzyć perfekcyjny projekt domu, mieć gwarancję co do poprawności w sztuce architektonicznej ora zaoszczędzić sporo pieniędzy!

Konsultując się z fachowcami nie zapominaj, aby znaleźć takich z właściwej dziedziny budowlanej! Wiele zależy od tego w jakiej technologii chcesz zbudować dom: tradycyjnej, szkieletowej, a może interesuje Cię budowa z pełnego bala? To wszystko ma ogromne znaczenie!

Dlaczego warto samemu mieć rozeznanie w temacie?

Zlecenie budowy domu najpierw architektowi, a następnie firmie budowlanej jest z pewnością wygodne. Warto jednak samemu mieć rozeznanie w temacie, aby móc nadzorować postępujące prace na każdym ich etapie. Znając projekt „od podszewki” możesz kontrolować czy budowa idzie zgodnie z planem. Warto też zwracać uwagę na metodę wstawiania okien, izolacji instalacji czy też technologię budowy dachu.

Na samym początku, przed powstaniem projektu, warto także zastanowić się nad ważnymi aspektami technicznymi przyszłego budynku. Jakie będzie ogrzewanie? Gazowe, węglowe, a może pompa ciepła? Wentylacja mechaniczna czy grawitacyjna? Czy jest możliwość podpięcia się pod sieć wodociągowo-kanalizacyjną czy konieczne jest własne ujęcie wody i szambo? To są punkty wyjściowe, od których musisz wyjść planując budowę! Pamiętaj: to inwestycja Twojego życia, musisz się zatem do niej przyłożyć. Na pewno rezultaty będą warte Twoich wysiłków!

Similar Posts