Porady

Jakiego materiału użyć do ocieplania domu?

Jakiego materiału użyć do ocieplania domu?

Wzrastające koszty ogrzewania sprawiają, że coraz więcej osób i firm decyduje się na ocieplenie budynków. Dzięki temu nie tylko zapłacą mniej, ale dodatkowo poprawią komfort życia i pracy oraz zmniejszą emisję szkodliwych substancji do atmosfery (większość energii elektrycznej wciąż pochodzi z elektrowni węglowych). Jakie materiały warto zastosować do termoizolacji budynków? Jakie są ich zalety i wady?

Najpopularniejsze materiały termoizolacyjne

Do ocieplania budynków wciąż najczęściej stosowane są styropian i wełna mineralna. Jednak na rynku pojawiły się też inne, bardzo skuteczne metody. Wśród nich wyróżniają się pianka PUR, polistyren ekstrudowany, czyli styrodur i płyty PIR. Nieco mniej znany jest aerożel.

Praktycznie wszystkie z wymienionych materiałów skutecznie ocieplają budynek. Jednak warto poznać je bliżej, aby wybrać optymalne rozwiązanie. Materiały termoizolacyjne mogą się różnić nie tylko współczynnikami przenikania ciepła, ale także sposobami montażu, grubością i oczywiście ceną.

Styropian i wełna mineralna

Styropian jest obecnie najchętniej stosowanym materiałem. Zapewnia dobrą izolację ścian, a dodatkowo jest odporny na wilgoć. Obecnie najchętniej wykorzystywane są styropian biały i grafitowy, dostępne w płytach o różnej wielkości i grubości. Nowocześniejszy styropian grafitowy, choć cieńszy od białego, doskonale zapobiega uciekaniu ciepła z domu.

Wełna mineralna ma podobne właściwości izolacyjne jak styropian. Jest jednak od niego nieco droższa. Płyty z wełny są też cięższe, ale za to paroprzepuszczalne. Doskonale nadaje się także do izolacji akustycznej. Jednak zamoczona wełna traci sporo ze swoich właściwości, więc należy bardzo dbać o właściwe jej przechowywanie przed zamontowaniem. Zarówno wełna, jak i styropian są materiałami niepalnymi.

Pianka PUR doskonała do trudnych zadań

Pianka PUR to nic innego jak piana poliuretanowa, o bardzo dobrych własnościach izolujących. Nie tylko dobrze ociepla, ale jest też świetnym materiałem wygłuszającym. Jest coraz chętniej stosowana, ponieważ jest lekka, a jednocześnie odporna na uszkodzenia mechaniczne.

Bardzo ważną zaletą pianki PUR jest metoda jej nakładania. Zamiast przymocowywać tradycyjnie płyty, piankę natryskuje się na powierzchnię, która ma być ocieplona. To pozwala na dotarcie do najmniejszych szczelin, przez które, przy zastosowaniu innych metod, ucieka jednak sporo ciepła. Dzięki piance są one skutecznie zaizolowane. Pianka PUR pozwala też na szybkie i bezproblemowe ocieplenie dachu. Inną zaletą pianki jest dobre wygłuszanie dźwięków, doskonała hydroizolacja oraz brak pylenia. Również bezpieczeństwo takiej izolacji jest bardzo wysokie, ponieważ pianka jest samogasnąca.

Wprawdzie zastosowanie pianki jest droższe niż tradycyjnych materiałów, ale te koszty są niejako rekompensowane szybkością kładzenia ocieplenia i możliwością prawie natychmiastowego rozpoczęcia kolejnych etapów prac budowlanych czy remontowych. Nakładanie pianki w zależności od powierzchni, trwa do kilkunastu godzin. Kolejne prace można wykonywać już na drugi dzień.

Więcej informacji na temat piany poliuretanowej można znaleźć na stronie https://www.izolmax.pl/czy-pianka-poliuretanowa-jest-palna/

A może styrodur lub aerożel?

Przy ocieplaniu można też zastosować styrodur czy płyty PIR. Styrodur, czyli polistyren ekstrudowany produkowany jest w formie płyt. Ma właściwości bardzo zbliżone do styropianu. Jednak dzięki swoim właściwościom płyty używane do ocieplenia mogą być sporo cieńsze. Dzięki dużej wytrzymałości i wodoodporności warto je stosować do ocieplania np. podłóg czy tarasów nad częścią mieszkalną.

Tradycyjny poliuretan można zastąpić płytami PIR. Te niezbyt grube płyty są zwykle pokryte z obu stron specjalnym papierem lub folią aluminizowaną. Najczęściej używane są do izolacji dachów. Bardzo interesującym, choć drogim rozwiązaniem może być aerożel. To rodzaj specyficznej pianki, której szkielet jest najczęściej zbudowany z krzemionki. Ponad 90% aerożelu stanowią pęcherzyki powietrza. Dzięki temu aerożel doskonale izoluje i likwiduje wszelkie mostki termiczne. Ponieważ jest nawet kilka razy droższy od styropianu grafitowego, więc stosuje się go raczej tylko punktowo.

Na który materiał najlepiej się zdecydować?

Przed wyborem materiału izolacyjnego należy dokładnie przyjrzeć się budynkowi. O pomoc warto poprosić firmę, która zajmuje się ociepleniami. Powinna ona zrobić pomiary cieplne budynku, a uzyskane wyniki zdecydowanie ułatwią wybór.

Duży wpływ na rodzaj materiału będą mieć także możliwości finansowe inwestora. Nie zawsze warto stawiać na najtańszy materiał, bo np. zastosowanie pianki PUR jest trochę droższe, ale za to bardzo szybkie. Dzięki temu można znacznie przyspieszyć prace, co obniży całkowite koszty budowy lub remontu.

Similar Posts