Porady

Wyłączniki czasowe prądu – zastosowanie, budowa i działanie

Wyłączniki czasowe prądu - zastosowanie, budowa i działanie

Wyłącznik czasowy to niewielkie, proste w obsłudze i stosunkowo niedrogie elektroniczne urządzenie sterujące, które może ułatwić nam zaplanowanie i realizację wielu codziennych czynności oraz zautomatyzować obsługę i działanie wielu urządzeń elektrycznych. Wykorzystanie wyłączników czasowych pozwala też zaoszczędzić czas i energię elektryczną. Jakie wyłączniki są dostępne na rynku? Gdzie i do czego je zastosować oraz jakie przyniosą korzyści?

Wyłączniki czasowe prądu – budowa i działanie

Miniaturyzacja elektroniki, zastosowanie wyświetlaczy LCD i zastosowanie nowych materiałów i rozwiązań technicznych spowodowały także rozwój w dziedzinie wyłączników czasowych. Do dyspozycji mamy zarówno bardzo proste, jak i bardzo skomplikowane wyłączniki czasowe wyposażone w programator i wyświetlacz LCD. Z powodzeniem możemy ich używać w pomieszczeniach i na zewnątrz.

Ze względu na formę obudowy wyłączniki czasowe dzielą się na wyłączniki przeznaczone do montażu na szynie DIN TH-35mm oraz wyłączniki przeznaczone do podłączenia do gniazdka sieci energetycznej z zamontowanymi w obudowie wtyczką i gniazdkiem sieciowym. Wyłączniki czasowe przeznaczone do montażu na szynie, na ogół, wchodzą na stałe w skład instalacji elektrycznej. Natomiast wyłącznik wyposażony we wtyczkę sieciową to urządzenie mobilne, bo możemy go użyć wszędzie tam, gdzie mamy dostęp do gniazdka sieciowego.

Ze względu na miejsce i warunki pracy wyłączniki czasowe mogą być wewnętrzne lub zewnętrzne. Wyłącznik czasowy zewnętrzny ze względu na różne warunki atmosferyczne posiada hermetyczną obudowę i wodoszczelne gniazdko.

Działanie najprostszych wyłączników czasowych ogranicza się do przerwania obwodu elektrycznego, czego efektem jest odcięcie dopływu prądu(wyłączenie) do podłączonego do wyłącznika czasowego urządzenia elektrycznego. Wyłączenie urządzenia ma nastąpić po upływie ściśle określonego czasu od jego włączenia. Czas zwłoki, to czas jaki ma upłynąć od włączenia do wyłączenia urządzenia. Regulacja czasu zwłoki najczęściej jest realizowana za pomocą pokrętła.

Przykładem prostego wyłącznika czasowego może być wyłącznik schodowy na klatkę.

Bardziej złożone wyłączniki czasowe „potrafią” nie tylko wyłączać, ale i w odpowiednim momencie włączać urządzenie zasilane za pośrednictwem wyłącznika. Aby to było możliwe niezbędny jest układ elektroniczny zwany programatorem. Wyłącznik czasowy z programatorem, zwany potocznie programatorem czasowym lub elektronicznym, może realizować mniej lub bardziej złożone sekwencje włączania i wyłączania urządzenia, czyli programy.

Najbardziej rozbudowane programatory czasowe z wyświetlaczem LCD oraz panelem sterowania i zegarem umożliwiającymi jego zaprogramowanie są w stanie zapamiętać nawet kilkadziesiąt programów. Pozwalają przy tym na precyzyjne zaprogramowanie sterowania obejmującego czasy(w formacie HH:MM) włączania i wyłączania w ciągu danego dnia, w kolejne dni tygodnia, itd. Uwzględniają przy tym zmianę czasu, dzięki czemu odpada konieczność przestawiania zegara. Większość z programatorów posiada również system podtrzymania pamięci, co jest szczególnie ważne w przypadku, gdy programator jest używany tylko w pewnym okresie roku.

Zastosowanie wyłączników

  • oświetlenie zewnętrzne: budynki, place, ogrody, ulice
  • oświetlenie wewnętrzne: korytarze, klatki schodowe, miejsca użyteczności publicznej
  • oświetlenie specjalne: reklamy, witryny sklepowe
  • maszyny i urządzenia: pompy, silniki, mechanika przemysłowa
  • systemy grzewcze: ogrzewanie pomieszczeń, ogrzewacze wody

Korzyści z zastosowania wyłączników

  • oszczędność energii: wykorzystanie niższej taryfy opłat za energię, optymalny czas wykonywanych zadań, eliminacja strat wynikających z zaniedbań (opóźnienia, zapomnienie)
  • oszczędność czasu: automatyzacja zdarzeń, ograniczenie pracy ludzkiej w zakresie obsługi i kontroli
  • większa efektywność działań: pewność, systematyczność i regularność działania np. lepsze plony przy nawadnianiu upraw

Wyłączniki czasowe w ofercie sklepu Eltrox

Eltrox to największa w Polsce sieć sklepów stacjonarnych, oferująca profesjonalne systemy zabezpieczeń. Zakupy można również realizować za pośrednictwem sklepu internetowego Eltrox – https://www.eltrox.pl/.

Similar Posts