Porady

Brama wjazdowa – jaką wybrać?

Brama wjazdowa - jaką wybrać?

Brama wjazdowa w dużym stopniu wpływa na estetykę całej posesji. Powinna być przede wszystkim dopasowana do płotu pod kątem wizualnym, ale nie mniej ważny jest też rodzaj konstrukcji oraz solidność całego wykonania. O czym pamiętać wybierając bramę wjazdową i jak dopasować ją do pozostałego zagospodarowania działki?

Bramy wjazdowe – rodzaje

Na rynku dostępne są różne rodzaje bram wjazdowych. Podstawowym typem są bramy rozwierane. Występują w wariancie dwuskrzydłowym oraz jednoskrzydłowym. Najczęściej są one otwierane w stronę posesji, a jednym z nowoczesnych rozwiązań są też bramy asymetryczne. Wyboru można dokonać pomiędzy egzemplarzami otwieranym ręcznie oraz mechanicznie. 

Popularnością cieszą się też bramy przesuwne. Są najczęściej montowane na szerokich działkach, które są dość płytkie. Płot po stronie, w którą brama będzie się otwierała musi być dość szeroki. Jeszcze do niedawna większość bram przesuwnych była dostępna w formie szynowej. Obecnie dominują jednak bramy samonośne – są one zdecydowanie wygodniejsze i bardziej praktyczne. Bez względu na wybrany rodzaj bramy należy pamiętać o tym, że kluczem do sukcesu jest odpowiednie dopasowanie jej do posiadanej przestrzeni. Nie można też zapomnieć o tym, że brama powinna być wykonana z trwałych materiałów, z dbałością o szczegóły konstrukcji. 

Bramy przesuwne – co warto o nich wiedzieć?

Bramy przesuwne posiadają tylko jedno skrzydło. Mechanizm polega na tym, że przesuwa się ono wzdłuż ogrodzenia aluminiowego. Skrzydło jest umiejscowione na specjalnych rolkach, a w pionie całą konstrukcję utrzymują dwa, solidne słupki. Bramy przesuwne są chętnie wybierane ze względu na to, że nie zajmują dodatkowego miejsca na działce. Dodatkowo, ich użytkowanie jest bardzo wygodne. Zarówno bramy szynowe, jak i samonośne mogą z reguły współpracować z automatycznymi rozwiązaniami, a nawet z różnymi systemami antywłamaniowymi. Decydując się na zakup bramy przesuwnej szynowej, warto pamiętać o tym, że zimą skrzydło może zamarznąć. Aby tego uniknąć, można zamontować chociażby kabel grzejny.

Bramy skrzydłowe – czym się charakteryzują?

Bramy skrzydłowe produkowane obecnie, zasadniczo różnią się od tych dostępnych na rynku jeszcze kilkanaście lat temu. Skrzydła są projektowane z dbałością o walory estetyczne, a konstrukcje charakteryzują się wyjątkową stabilnością. Z reguły bramy skrzydłowe mają nieco mniej nowoczesny design niż odpowiedniki przesuwne. Możliwe jest odnalezienie egzemplarzy bogato zdobionych, ale również minimalistycznych. Również taką bramę można zautomatyzować tak, aby możliwe było sterowanie nią z pewnej odległości. Rozwiązanie to, jest najczęściej polecane właścicielom wąskich działek, którzy nie są w stanie pomieścić bramy przesuwnej. Aby skrzydła mieściły się na działce niezbędny jest też długi podjazd – tego rodzaju konstrukcje z reguły otwierają się do środka. Warto wspomnieć o jeszcze jednej zalecie – klasyczne bramy skrzydłowe dostępne są w nieco bardziej przystępnych cenach, niż nowoczesne modele przesuwne. 

Jaką bramę wybrać do domu?

Czynniki wpływające na to, jaka brama będzie odpowiednia to przede wszystkim długość i szerokość działki. Nie wszędzie będzie możliwy montaż bramy przesuwnej czy skrzydłowej. Pod uwagę należy też wziąć względy estetyczne. Nowoczesny styl będzie lepiej współgrał z modelem przesuwnym. Z kolei tradycyjnie zbudowaną nieruchomość i klasyczny płot warto zestawić z bramą skrzydłową. Bez względu na wybrany model – warto upewnić się co do tego, czy konkretna brama została wykonana z materiałów wysokiej jakości. 

Similar Posts