W większości regionów prawo nakazuje, aby cała woda w basenie (a dokładniej równoważna objętość) musiała przejść przez filtr w określonym czasie – zwykle od 30 minut do sześciu godzin. Pompa i system filtrujący są również podłączone do studni lub miejskiej linii wodociągowej, dzięki czemu do basenu można dolewać świeżą wodę. Jest to konieczne, aby uzupełnić wodę utraconą na skutek parowania, płukania wstecznego i „splash-out” (woda, która rozpryskuje się na pokładzie lub jest rozprowadzana na ciałach ludzi i kostiumach kąpielowych). Kiedy na dworze jest dość gorąco i intensywnie pływają, duży basen może stracić aż 1100 litrów wody lub więcej w ciągu jednego dnia.
Większość basenów ma również kilka portów próżniowych, które są używane tylko do czyszczenia basenu. Porty te łączą się z odkurzaczami basenowymi, które działają podobnie jak zwykłe odkurzacze, z tą różnicą, że zamiast powietrza zasysają wodę. Porty próżniowe mogą mieć własny system pompowania, ale w większości basenów są napędzane przez główną pompę. Po dostaniu się do różnych odpływów woda przepływa do etapu filtrowania. Każdy basen ma jednak nieco inaczej – np. basen stelażowy, o czym przeczytasz na https://ibaseny.pl/17-baseny-stelazowe.
Jak działa chlor do czyszczenia basenów?
Chlor jest substancją chemiczną najczęściej używaną do ochrony basenów i jacuzzi przed bakteriami, które mogą być niebezpieczne dla ludzi. Chlor zabija bakterie w dość prostej reakcji chemicznej.
-
Roztwór chloru, który wlewasz do wody, rozkłada się na wiele różnych substancji chemicznych, w tym kwas podchlorawy (HOCl) i jon podchlorynowy (OCl-).
-
Oba zabijają mikroorganizmy i bakterie, atakując lipidy w ścianach komórkowych i niszcząc enzymy i struktury wewnątrz komórki, czyniąc je utlenianymi i nieszkodliwymi.
-
Różnica między HOCl i OCl – to szybkość, z jaką się utleniają.
-
Kwas podchlorawy jest w stanie utlenić organizmy w kilka sekund, podczas gdy jon podchlorynowy może zająć do 30 minut.
Poziomy HOCl i OCl – różnią się w zależności od poziomu pH basenu. Jeśli pH jest zbyt wysokie, nie ma wystarczającej ilości HOCl, a czyszczenie basenu może potrwać znacznie dłużej niż normalnie. Idealnie poziom pH w basenie powinien wynosić od 7 do 8; 7.4 jest idealne – takie jest pH ludzkich łez. Po zakończeniu czyszczenia basenu HOCl i OCl albo łączą się z inną substancją chemiczną, taką jak amoniak, albo rozkładają się na pojedyncze atomy. Oba te procesy sprawiają, że chlor jest nieszkodliwy. Światło słoneczne przyspiesza te procesy. Dlatego ciągle musisz dodawać chlor do basenu, gdy ten się psuje.
Chociaż bakteriobójcze właściwości chloru są bardzo przydatne, chlor ma również pewne skutki uboczne, które mogą być irytujące dla ludzi, a nawet niebezpieczne. Chlor ma bardzo charakterystyczny zapach, który dla większości jest nieprzyjemny, a dla niektórych przytłaczający. Istnieje również „czynnik swędzenia” – chlor może powodować swędzenie i podrażnienie niektórych rodzajów skóry. Jon podchlorynu powoduje, że wiele tkanin szybko blaknie, jeśli nie są spłukiwane natychmiast po wyjściu z basenu. To dlatego Twój strój kąpielowy wygląda na wyblakły i noszony tak wcześnie latem.