Porady

Czy agregat prądotwórczy pozwala przetrwać blackout?

Czy agregat prądotwórczy pozwala przetrwać blackout?

W ostatnich miesiącach wiele uwagi poświęca się problemom energetycznym trapiącym Europę. Pogłębiły się one jeszcze bardziej wraz z wybuchem wojny na Ukrainie. Nadchodząca zima może być największą próbą dla naszych systemów energetycznych, które do najnowszych niestety nie należą. Przygotowując ludność na ewentualne przerwy w dostawach prądu, coraz więcej mówi się o jego reglamentacji, jak i ogólnym blackoucie. Czy można się na niego przygotować? Z pewnością tak. Jednym z wielu sposobów są agregaty prądotwórcze. W tym artykule dowiesz się wszystkiego, co konieczne na ich temat.

Agregat jednofazowy

Komu przydadzą się generatory prądu?

Chyba każdy z nas przyzwyczaił się do tego, że ma nieograniczony dostęp do energii elektrycznej płynącej z gniazdka. Co się jednak stanie, jeśli jej tam zabraknie? Brak możliwości oglądania telewizji lub słuchania radia nie wydaje się dużym problemem. Znaczniej gorzej, jeśli prąd jest nam potrzebny do zasilania aparatury medycznej, systemów bezpieczeństwa czy lodówek i chłodni. W takich przypadkach już teraz należy pomyśleć o tym, aby mieć agregat prądotwórczy. Wybrać możemy go spośród kilkudziesięciu modeli na rynku, różniących się wielkością, mocą, ilościami gniazd i pojemnością zbiornika paliwa. Co będzie zatem najlepszym wyborem do domu jednorodzinnego?

Poznaj agregaty prądotwórcze różniące się mocą i pojemnością zbiornika paliwa

Dla większości domów jednorodzinnych optymalnym wyborem będzie kupić agregat prądotwórczy o mocy 7 kW. Moc ta powinna w zupełności wystarczyć do zaspokojenia codziennych potrzeb rodziny, które w okresie deficytu energetycznego, powinny ulec uszczupleniu. Taki agregat jest dla nas ratunkiem w przypadku nagłych przerw w dostawie prądu. Wyposażony w zbiornik paliwa o pojemności wystarczającej do ciągłej pracy przez 12 godzin, zapewnia maksymalny komfort użytkowania. Oczywiście sam agregat to nie wszystko. Ważne również jest to, na jaki rodzaj paliwa będzie on pracować. Najczęściej spotyka się agregaty na benzynę lub olej napędowy. Zabezpieczając się na wypadek blackoutu, ważne jest, by zgromadzić odpowiednie ilości tego paliwa. Do bezpiecznego przechowywania dobrym wyborem jest szczelny, ręczny zbiornik paliwa z pompą. W prosty sposób można za jej pomocą napełniać mniejsze kanistry, którymi będziemy tankować agregaty. Do przechowywania tych zbiorników można wykorzystać garaż samochodowy lub wiatę. Użytkując agregat prądotwórczy, pamiętajmy także o skutecznym odprowadzeniu spalin na zewnątrz.

Similar Posts