Dom i Ogród

Jak prawidłowo podlewać trawnik?

Jak prawidłowo podlewać trawnik?

Nawadnianie trawnika to istotny element uprawy ogrodu, mający największy wpływ na estetykę otoczenia. Zmienne warunki pogodowe w Polsce sprawiają, że dbanie o ogrodowe rośliny, w tym trawnik, leży całkowicie w naszych rękach. Jak prawidłowo podlewać trawnik w różnych sezonach? Czy istnieją rozwiązania usprawniające podlewanie trawnika? Zapraszamy do czytania!

Podlewanie trawnika: podstawowe zasady

Połacie zielonej trawy stanowią widok niezwykle przyjemny dla oka. Dodatkowo odpoczynek na trawie wiosną i latem we własnym ogrodzie stanowi wspaniałe źródło relaksu. Jednak, by cieszyć się soczyście zieloną, piękną okolicą, musimy zadbać o regularne, równomierne podlewanie trawy. Przedstawiamy podstawowe zasady, o których musisz pamiętać, by Twój trawnik spełniał najwyższe standardy.

  • Najwięcej uwagi wymaga młoda trawa. Nawadnianie trawnika w początkowe fazie wzrostu wymaga częstego, ale mniej obfitego podlewania.

  • Dojrzałą trawę podlewamy rzadziej, ale obficie. Ma to związek z korzeniami trawy, które sięgają około 15 cm w ziemi.

  • Co najważniejsze: podlewanie trawnika zostawiamy na poranek lub wieczór. Nawadnianie trawnika w południe lub po południu przede wszystkim prowadzi do strat wody, a także stanowi duże ryzyko poparzenia źdźbeł trawy i przesuszenia jej.

  • W okresie letnim podlewamy trawnik co około 3 dni. Naturalnie bierzemy również pod uwagę zjawisko deszczu. Trawnika nie można również przelać, bo to może doprowadzić do rozwoju grzybów.

Automatyczne nawadnianie trawnika: profesjonalne zraszacze

Automatyczny system nawadniania trawnika zwalnia nas z obowiązku ręcznego podlewania trawy, co często zajmuje czas i wymaga dużej dokładności. Nie tylko dlatego zraszacze do nawadniania trawnika są takie popularne. Jak się okazuje, jest to również oszczędność wody, obok oszczędności sił.

W przypadku ręcznego podlewania trawy za pomocą węża ogrodowego musimy wyposażyć się w odpowiednie końcówki, które umożliwią regulację ciśnienia wody. Nawadnianie trawnika wymaga zastosowania rozproszonego strumienia i równomiernej ilości wody na każdy metr. Ta metoda nie jest więc tańsza od zastosowania zraszaczy, zwłaszcza że zużywamy również więcej wody. Więcej na temat akcesoriów do podlewania trawnika znajdziecie na stronie https://www.podlane.pl.

Jakie zalety i wady mają zraszacze do trawy?

Podstawową zaletą zraszaczy ogrodowych, zresztą nie tylko ogrodowych, jest możliwość dopasowania sprzętu do własnych wymagań. Z tego względu możliwe jest wygodne nawadniania trawnika w ogrodzie, sadzie, czy na boisku piłkarskim. Wielkość terenu ma znaczenie w wyborze odpowiedniego zraszacza.

Warto zwrócić uwagę również na wygodę takiego rozwiązania. Odtąd podlewania trawnika będzie wymagało od nas jedynie włączania urządzenia. Bardzo istotną kwestią jest również oszczędność wody i pewność, że trawnik będzie znakomicie się prezentował.

Czy zraszacze do podlewania trawnika mają jakieś wady? Teoretycznie, w przypadku mocno zaawansowanych systemów, są to wyższe koszty montażu. Niektórzy podają samą konieczność montażu za wadę, co jest już trochę przesadą. Nawadnianie trawnika jest ważne, a zraszacze znacznie to ułatwiają. Montaż nie stanowi żadnej przeszkody.

Jaki zraszacz ogrodowy wybrać?

Im mniejszy ogród, tym mniej zaawansowany musi być system zraszaczy. Oczywiście można zamontować sobie dowolny sprzęt tego typu w ogrodzie, ale nie zawsze jest to opłacalne. Warto dostosować system nadzorowania pracy zraszaczy do własnego trybu życia. Jeśli często nie ma nas w domu, automatyczne sterowniki mogą okazać się pomocne.

Rodzajów zraszaczy jest mnóstwo, a elementów, z których można wykonać cały system jeszcze więcej. Na szczęście porządne firmy zajmujące się dystrybucją zraszaczy służą pomocą, dobierając system nawadniania indywidualnie. Warto przed zakupem konsultować swoje wybory, by uzyskać maksymalną satysfakcję.

Similar Posts