Porady

Jak wybrać osobistą stację ładowania samochodów elektrycznych?

Jak wybrać osobistą stację ładowania samochodów elektrycznych?

Według danych z marca 2022 r. w Polsce zarejestrowano już ponad 40 tysięcy samochodów elektrycznych i hybrydowych. Popularność tego typu pojazdów to nie tylko moda, lecz także chęć uniezależnienia się od rosnących cen paliw. W związku z tym, że auta elektryczne nie są u nas jeszcze tak popularne jak w innych krajach, ich użytkownicy narzekają na ograniczoną liczbę stacji ładujących do użytku publicznego. Rośnie więc zainteresowanie stacjami prywatnymi, które uniezależniają kierowcę od stacji ogólnodostępnych. 

Czym kierować się przy wyborze stacji ładowania?

Stacje ładowania samochodów elektrycznych różnią się między sobą, dlatego przed zakupem warto sprawdzić kilka ofert. Najlepiej kupować tego rodzaju sprzęt już po zakupie auta, by mieć pewność, że stacja będzie kompatybilna z pojazdem. Przed zakupem zwróć uwagę na poniższe parametry. 

  • Moc stacji ładowania – ten parametr należy dopasować do mocy ładowarki znajdującej się w wyposażeniu samochodu. Pojazdy są ładowane z mocą określoną przez ładowarkę, co oznacza, że wyższa moc stacji wcale nie przyspieszy procesu.
  • Moc w miejscu montażu – upewnij się, czy instalacja jest przygotowana do pracy ze stacją o konkretnej mocy. Może się bowiem zdarzyć, że zbyt duża moc przyczyni się do przeciążenia sieci.
  • Typ gniazda – stacja musi być dopasowana do rodzaju gniazdka występującego w aucie. Do najbardziej uniwersalnych zaliczamy stacje typu 2, do których podłączymy zarówno auta z gniazdem typu 1, jak i 2, choć w tym pierwszym przypadku trzeba zastosować specjalną przejściówkę. Istnieje również możliwość zakupu stacji ładowania z fabrycznym kablem, jednak w tym przypadku należy pamiętać, że będziemy mogli ładować wyłącznie pojazdy z konkretnym typem wtyczki.
  • Długość kabla – aby zapewnić sobie maksymalną wygodę, najlepiej wybrać kabel o długości 3-5 metrów. Dzięki temu unikniesz konieczności przestawiania auta w taki sposób, by można było podłączyć kabel.
  • Opcje dodatkowe – domowe stacje do ładowania samochodów elektrycznych mogą być wyposażone w dodatkowe funkcje, na przykład możliwość podłączenia do Wi-Fi. Decydując się na takie rozwiązanie, możesz na przykład zarządzać stacją za pomocą smartfona i mieć podgląd czasu ładowania. Dużą popularnością cieszy się też autoryzacja przy użyciu karty RFiD, na którą decydują się osoby udostępniające stację innym kierowcom.

Osobista stacja do ładowania samochodów elektrycznych – czy warto?

Stacje ładowania to koszt rzędu kilku tysięcy złotych, dlatego wiele osób zwleka z ich zakupem. Jeśli jeździsz rzadko lub w pobliżu masz publiczną stację ładowania, taka inwestycja może być rzeczywiście zbędna. Jednak osoby, które często korzystają z pojazdu, mogą dużo zyskać po zakupie prywatnej stacji.

Dzięki własnej stacji ładowania możesz:

  • ładować samochód do pełna po powrocie do domu,
  • zapomnieć o konieczności szukania wolnej ładowarki w okolicy,
  • czerpać korzyści finansowe z udostępniania ładowarki osobom trzecim (np. sąsiadom).

Samochody elektryczne można też ładować, podłączając auto do gniazdka domowego. Warto jednak pamiętać o tym, że w sieci płynie prąd zmienny, a do zasilania samochodu potrzebny jest prąd stały, dlatego należy dokupić konwerter. Takie ładowanie nie jest jednak szybkie i może trwać wiele godzin – w przeciwieństwie do profesjonalnych stacji ładowania pojazdów.

Ile kosztują stacje ładowania samochodów elektrycznych?

Cena stacji ładowania zależy od kilku elementów. Im większa moc, tym wyższy koszt, dlatego tak ważne jest zwrócenie uwagi na moc ładowarki – nie ma sensu przepłacać za stację o mocy 11kW, jeśli nasza ładowarka ma moc 7,4kW. Tańsze są stacje podłączane do domowej instalacji niż ładowarki przenośne, dlatego jeśli dużo nie podróżujesz, zdecyduj się na ładowanie w domu. Na koszt stacji ładowania wpływają także dodatkowe funkcjonalności, takie jak wspomniane już połączenie Wi-Fi. Do ceny produktu należy doliczyć również jednorazowy montaż, którego nie powinniśmy przeprowadzać samodzielnie – chyba że mamy odpowiednie umiejętności. 

 

Similar Posts