Porady

Aranżacja okna w stylu prowansalskim – pomysły i inspiracje

Aranżacja okna w stylu prowansalskim – pomysły i inspiracje

Styl prowansalski to prowincjonalny francuski wystrój wnętrz, który nawiązuje do lekkich stylów południowych. Wchłonął on wielowiekowe tradycje francuskich domów wiejskich i nieprzemijające piękno Lazurowego Wybrzeża. Styl prowansalski, czyli French country, jest bardzo popularny wśród osób, które pragną wnieść do swojego domu odrobinę wiejskiego uroku, zachowując jednocześnie elegancję francuskiego domu.

Kilka informacji o stylu prowansalskim

Styl prowansalski w aranżacji wnętrz był niezwykle popularny w Europie w XIX wieku. Przyciągał przede wszystkim atmosferą prostoty, spokoju i naturalności właściwą dla wsi. I dziś atmosfera francuskiej wsi nadal fascynuje wielu swoją niepowtarzalną energią, która zapewnia relaks i odpoczynek od codziennego zgiełku. Jeśli chcesz wypełnić swój dom lekkim śródziemnomorskim urokiem, komfortem i harmonią, styl prowansalski jest najlepszym wyborem zarówno dla wiejskiego domu, jak i nowoczesnego mieszkania w mieście.

Cechy charakterystyczne stylu prowansalskiego we wnętrzach mieszkań i domów

Wnętrza w tym stylu są wypełnione świeżością słonej bryzy, pikanterią ziół prowansalskich i mocnym aromatem lawendy. Urok prowincjonalnej wygody i przytulności łączy się w nim ze starością i luksusem. Pod wieloma względami współgra on ze stylem wiejskim, z ledwie wyczuwalną elegancją francuskiego dworku. Cechy stylu prowansalskiego w dekoracji:

– ciepłe, pastelowe kolory,
– sztukatorskie wykończenie ścian,
– naturalne materiały o naturalnej fakturze,
– postarzane meble z zadrapaniami, patyną, rzeźbami w drewnie,
– obfitość świeżych kwiatów i ziół,
– porcelanowe i ceramiczne figurki,
– sufit z drewnianymi belkami,
– kute elementy wystroju,
– wzory kwiatowe.

Francuska Prowansja w nowoczesnych wnętrzach charakteryzuje się dużą ilością światła i ciepłych, naturalnych odcieni. Ten pozornie rustykalny styl już dawno przestał być prerogatywą wyłącznie wiejskich domów i stał się integralną częścią miejskich mieszkań. Natomiast jeżeli chodzi o oprawę okien, to najczęściej wybierane są:

– żaluzje bambusowe,
żaluzje drewniane,
– żaluzje plisowane.

Drzwi i okna w stylu prowansalskim

Drzwi i ramy okienne są zawsze drewniane, pokryte białą farbą. Mogą być sztucznie postarzane lub zdobione za pomocą malowideł kwiatowych. Aby zmaksymalizować przenikanie światła naturalnego, stosuje się drzwi wewnętrzne z wkładkami szklanymi. Do tego stylu doskonale pasują drzwi z oknami francuskimi. W projekcie mieszkania można je zastąpić oknami kratowymi. Lekkość i prostota stylu prowansalskiego jest wyraźnie widoczna w dekoracji okien. Tradycyjnie w domach tego francuskiego regionu znajdowały się małe okna wychodzące na ogród. Oddając hołd tradycji, do dekoracji okien lepiej wybrać żaluzje z naturalnego tworzywa, jak na przykład bambus.

Similar Posts