Porady

Wszystko, co musisz wiedzieć o domowej stacji ładowania samochodów elektrycznych

Samochody elektryczne są naszą przyszłością i stają się także bardzo powszechne. Coraz częściej decydują się na nie także osoby prywatne, które chcą sobie też ułatwić kwestie ładowania, wybierając domowe stacje ładowania pojazdów elektrycznych. Co warto o nich wiedzieć?

Czym są domowe stacje ładowania pojazdów elektrycznych?

Odkąd zostały wprowadzone na rynek samochody elektryczne, w Polsce przybyło także punktów do ich ładowania. Nadal nie jest ich na tyle dużo, by każdy mógł z nich skorzystać bez problemów, dlatego dość szybko pojawiło się nowe rozwiązanie, czyli domowe stacje ładowania aut elektrycznych. Są one kierowane do użytku prywatnego i mogą występować w dwóch formach, jako wolnostojące stacje ładujące oraz takie montowane na ścianie, zwane inaczej wallboxami. Dzięki nim możliwe jest załadowanie samochodu, wykorzystując do tego prąd dostępny w naszym własnym domu i przy wykorzystaniu zwykłego gniazdka elektrycznego.

Gdzie kupić domową stację ładowania pojazdów elektrycznych?

Wraz z rosnącą potrzebą na rynku, pojawiły się także firmy, które w swojej ofercie posiadają wybrane urządzenia do ładowania samochodów elektrycznych. Jest ich coraz więcej, co jest dużym plusem, zwłaszcza dla osób, które szukają prostych i w miarę tanich rozwiązań. Stację ładowania samochodów elektrycznych zamontujesz z Sigma, firmą, która ma w swojej ofercie różne rodzaje ładowarek, dopasowane do indywidualnych potrzeb. To pozwoli rzecz jasna na lepsze dostosowanie urządzenia pod względem własnego stylu życia.

Jakie są rodzaje domowych stacji ładowania pojazdów elektrycznych?

Do wyboru mamy właściwie trzy opcje, czyli mobilną, wolnostojącą oraz ścienną stację ładowania dla pojazdów elektrycznych.

Mobilna stacja ładowania to nic innego jak kompaktowe urządzenie, które można podłączyć wszędzie, zarówno w domu, jak i w podróży. Wystarczy zwykłe gniazdko elektryczne, by móc zacząć działać.

Wolnostojąca stacja ładowania AC to jedno z powszechniejszych rozwiązań, które zazwyczaj wykorzystuje się w miejscach publicznych jak hotele, osiedla czy centra handlowe, ale może być także wykorzystana w domu. Wystarczy, że postawi się taką stację w okolicach domu np. koło garażu.

Wallbox, czyli naścienna stacja ładowania samochodów elektrycznych, jest równie popularna. Montuje się ją na ścianie budynku, domu, czy w garażu, co umożliwia szybki dostęp do kabla i możliwość podłączenia.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze stacji ładowania pojazdów elektrycznych?

Urządzeń tego typu nie brakuje na rynku, a wybierając te do użytku domowego, trzeba bardzo dobrze się zastanowić nad tym, które z nich spełni nasze oczekiwanie. Warto zwrócić uwagę na moc przyłączeniową domowej instalacji elektrycznej, to jaki jest przekrój rozdzielni, ilość faz, czy jaka jest maksymalna moc ładowania dla pojazdu. Przydatna może być też wiedza o tym, czy możliwe jest wykorzystanie już istniejących gniazdek.

Dobrze pamiętać o tym, że w zależności od mocy stacji ładującej pojazdy elektryczne, może być potrzebna inna instalacja fazowa. To często wymaga też zastosowania dodatkowych zabezpieczeń nadprądowych oraz różnicowo-prądowych.

Gdzie montuje się przydomowe stacje ładowania samochodów?

Tutaj są dwie główne możliwości, czyli montowanie na ścianie budynku mieszkalnego, ewentualnie w garażu lub, zamontowanie na specjalnym słupku, który może znaleźć się w dowolnym miejscu na posesji. Co istotne, montując przydomową stację ładowania samochodów elektrycznych, nie ma konieczności uzyskania żadnych zgód budowlanych. Wyjątkiem od tego jest montaż stacji na terenie wspólnoty mieszkaniowej. Tu z kolei potrzebna jest przede wszystkim zgoda zarządcy budynku czy osiedla.

Macie samochody elektryczne? Jeżeli tak, to w jaki sposób je ładujecie i czy zdecydowaliście się na przydomową stację ładującą? Każde doświadczenie może być cenne, zwłaszcza dla tych, którzy dopiero rozważają takie rozwiązanie, podzielcie się swoimi opiniami.

Similar Posts