Budując dom jednorodzinny musimy przemyśleć kilka ważnych kwestii, które umożliwią nam komfortowe mieszkanie. Jedną z nich jest kwestia oczyszczalni ścieków. Jakie mamy możliwości, jeśli chodzi o działki z domem jednorodzinnym? O tym poniżej!
Oczyszczalnia biologiczna – najlepsze rozwiązanie
Dzięki nowoczesnym technologiom mamy do dyspozycji praktyczne i nieuciążliwe rozwiązania, jeśli chodzi o oczyszczalnie ścieków. Do lamusa odchodzą już mało ekologiczne i praktyczne rozwiązania, takie jak szambo. Najpopularniejszym rodzajem oczyszczalni ścieków na działce z domem jednorodzinnym jest w ostatnich latach biologiczna oczyszczalnia. Dlaczego warto na nią postawić? Przede wszystkim charakteryzują ją niskie koszty eksploatacji, co szczególnie w dobie inflacji i szalejących cen ma dla wielu gospodarstw niebagatelne znaczenie. Biologiczna oczyszczalnia jest również bardzo wydajna. Działa ona na zasadzie aktywności bakterii tlenowych i beztlenowych, które w szybki i skuteczny sposób rozkładają organiczne zanieczyszczenia. Biologiczna oczyszczalnia ścieków, jaką możemy kupić u dobrych producentów tego typu rozwiązań, takich jak chociażby Eko-Bio, nie zajmuje dużo miejsca, więc nie jesteśmy ograniczeni, nawet jeśli dysponujemy niewielką działką. Cała praca oczyszczalni ma miejsce w jednym, wielokomorowym zbiorniku.
Oczyszczalnia ekologiczna z drenażem rozsączającym
Kolejnym rodzajem przydomowej oczyszczalni ścieków, na którą coraz chętniej decydują się gospodarze domów jednorodzinnych, jest ekologiczna oczyszczalnia z drenażem rozsączającym. Jej działanie oparte jest podobnie jak w przypadku biologicznej oczyszczalni o aktywność bakterii neutralizujących zanieczyszczenia. Jednak w tym rodzaju oczyszczalni mamy jeszcze dodatkowo drenaż rozsączający. W jego części zachodzą procesy tlenowego oczyszczania. Oczyszczone zanieczyszczenia mogą być następnie odprowadzane do ziemi lub wody. Jest to rozwiązanie, które świetnie sprawdzi się w domach jednorodzinnych, ale także na działkach letniskowych i innych miejscach, gdzie dopływ ścieków jest nieregularny. Oczyszczalnia ekologiczna nie potrzebuje do zasilania prądu. Może być podłączona w miejscu, gdzie nie ma sieci kanalizacyjnej.
Oczyszczalnia biologiczno-chemiczna
Ten rodzaj oczyszczalni można nazwać rozbudowaną wersją oczyszczalni biologicznej. Co więcej, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska to oczyszczalnia biologiczno-chemiczna jedyny rodzaj oczyszczalni, jaki dopuszczony jest do użytku w miejskich aglomeracjach, gdzie liczba mieszkańców przekracza 100 tysięcy. Tego typu oczyszczalnia umożliwia nie tylko usunięcie organicznych zanieczyszczeń, ale dodatkowo redukuje fosforany występujące w ściekach. Oczyszczalnia biologiczno-chemiczna składa się z 2 komór – komory denitryfikacji i nitryfikacji.