Dom i Ogród

Jaki kamień naturalny najlepiej nadaje się na blaty kuchenne na wymiar?

Jaki kamień naturalny najlepiej nadaje się na blaty kuchenne na wymiar?

Blaty kuchenne powinny być wykonane z trwałego i solidnego materiału. Musi być on pod względem estetycznym dopasowany do wystroju i charakteru wnętrza oraz odpowiadać preferencjom jego użytkowników. Jednym z najlepszych materiałów, z których można zrealizować blaty kuchenne na wymiar jest kamień naturalny. Każdy jego gatunek posiada jednak własne, określone właściwości użytkowe, które będą miały wpływ na jego użytkowanie oraz estetykę na przestrzeni lat. Które kamienie naturalne warto wziąć pod uwagę?

Blaty kuchenne na wymiar z naturalnego granitu

Granit jest jednym z najtwardszych i najsolidniejszych kamieni naturalnie występujących w przyrodzie. Nic więc dziwnego, że jest także jednym z najczęściej wybieranych surowców na blaty kuchenne na wymiar. Granit to piękny, naturalny kamień, który występuje w szerokiej palecie kolorystycznej i bogatym, zróżnicowanym wzornictwie. Posiada zbitą budowę, która zapewnia mu wysoką odporność na uszkodzenia mechaniczne, ścieranie i powstawanie rys. Granit jest przy tym odporny na działanie kwasów, wody oraz wysokich temperatur, co pozwala na jego bezpieczne użytkowanie w wymagających warunkach kuchennych.

Ze względu na takie właściwości, blaty kuchenne na wymiar z naturalnego granitu mogą być użytkowane praktycznie bez żadnych ograniczeń – można bez obaw kroić bezpośrednio na ich powierzchni produkty spożywcze, rozbijać mięso oraz ustawiać gorące naczynia i garnki bez konieczności stosowania dodatkowych podkładek. Na blatach granitowych można także umieścić ciężkie kuchenne sprzęty oraz czyścić je przy pomocy standardowej chemii kuchennej. Nie ma także ryzyka odbarwienia kamienia pod wpływem działania kwasów zawartych m. in. w occie, winie czy soku owoców cytrusowych. Blaty kuchenne na wymiar z granitu należy impregnować raz na kilka lat w celu zachowania pożądanych właściwości użytkowych.

Blaty kuchenne na wymiar z kwarcytu naturalnego

Granit nie jest jedynym kamieniem naturalnym, który idealnie nadaje się do stworzenia trwałych i odpornych na uszkodzenia blatów kuchennych. Innym surowcem, który również świetnie wywiąże się z tego wymagającego zadania jest kwarcyt naturalny. Jest to skała powstała z piaskowca i mułowca o charakterystycznej kryształowej powierzchni, która efektownie mieni się w świetle. Kwarcyt naturalny występuje w szerokiej palecie kolorystycznej i zróżnicowanym wzornictwie, co daje bardzo szerokie możliwości aranżacyjne.

Co ciekawe, kwarcyt naturalny pod względem twardości przewyższa sam granit, co czyni z wykonanych na jego bazie blatów kuchennych powierzchnie wyjątkowo odporne na uszkodzenia mechaniczne i ścieranie. Do tego, kwarcyt naturalny jest materiałem odpornym na wilgoć, działanie tłuszczów, kwasów, chemii kuchennej oraz wysokich temperatur. Jego gładka, przyjemna w dotyku powierzchnia zapobiega gromadzeniu się drobnoustrojów i bakterii oraz sprzyja zachowaniu blatów kuchennych w idealnej czystości i wysokiej higienie. Kwarcyt naturalny jest także często wskazywany jako doskonała alternatywa dla marmuru, gdyż pod względem estetyki przypomina ten luksusowy kamień, znacząco przewyższając go jednak pod względem użytkowym i praktycznym.

Similar Posts