Porady

Piec indukcyjny – ekologiczne rozwiązanie dla Twojego domu!

Piec indukcyjny – ekologiczne rozwiązanie dla Twojego domu!

Piece indukcyjne to nowoczesne narzędzia grzewcze zdobywające coraz większą popularność. Ekonomiczne i ekologiczne piece usprawniają funkcjonowanie systemu grzewczego w domu, są dobre dla zdrowia i przyczyniają się do dbania o środowisko. 

 

Piec indukcyjny działanie

Kotły indukcyjne zasilane są energią elektryczną, a do swojej pracy wykorzystują indukcję elektromagnetyczną. Zajmujące niewiele miejsca piece mogą służyć do ogrzewania domów jednorodzinnych lub wielkich hal przemysłowych, czy budynków użytku publicznego. Piec indukcyjny nie potrzebuje paliwa ani komina, ponieważ nie wytwarza produktów ubocznych. Właśnie ten fakt czyni piece indukcyjne narzędziem przyjaznym dla środowiska i niezwykle praktycznym w każdym miejscu.

 

Wady i zalety pieców indukcyjnych

Nieemitujące szkodliwych substancji piece indukcyjne są korzystne nie tylko dla środowiska, ale również dla domowników. Piec indukcyjny nie powoduje ryzyka zatrucia, zaczadzenia czy pożaru. Stare rodzaje pieców grzewczych mają tendencje do wybuchania, tutaj nie ma tego zagrożenia. Dodatkowo piec indukcyjny zajmuje niewiele miejsca, jego montaż jest prosty, a sterowanie wygodne i niewymagające siły ani umiejętności, ponieważ system jest sterowany elektronicznie. Z drugiej strony piec indukcyjny jest drogi, a korzystanie z niego wiąże się z wysokimi rachunkami za prąd. Z czasem jednak koszta mogą się zwrócić. Warto zadbać o odpowiednią izolację domu, która pozwoli na skuteczne ogrzanie domu i trzymanie ciepła wewnątrz. To również ma wpływ na koszta. 

 

Piec indukcyjny koszt montażu

Kotły indukcyjne nie wymagają wiele pracy podczas montażu, a cicha praca i niewielka przestrzeń, jaką zajmuje piec, sprawiają, że urządzenie nie potrzebuje wcześniejszego przygotowania specjalnego miejsca. Niestety, piece indukcyjne są drogie, zapewne dlatego, że stanowią nowoczesne rozwiązanie. Sam piec kosztuje około 10 tysięcy złotych. Do tego dochodzą niewysokie koszty montażu, ale znaczne wydatki pochłonie eksploatacja urządzenia. Ogrzewając dom piecem indukcyjnym, możemy spodziewać się znacznie większych rachunków za prąd. Jednak nie warto się zniechęcać, ponieważ takie rozwiązanie zdejmuje z nas obowiązek zakupu paliwa lub węgla, a także dostosowywania systemu wentylacji w domu. Rozsądne korzystanie z pieca indukcyjnego pozwoli wręcz na oszczędność, a na pewno zagwarantuje oszczędzenie czasu i wysiłku. 

Similar Posts